Religijne oszustwo: to, co rosyjska propaganda przedstawia jako „szatańskie rytuały”

Religijne oszustwo: to, co rosyjska propaganda przedstawia jako „szatańskie rytuały”

Fact-checking
Ukrinform
Rosja nadal dyskredytuje Cerkiew Prawosławną Ukrainy

W kremlowskich mediach, kanałach Z-telegram i Tik-Tok krążą dwa filmy. Na jednym mnisi nucą i głośno krzyczą przy kościelnym ołtarzu, a na drugim duchowni biegają po kościele i rozrzucają kwiaty.

Propagandyści twierdzą, że na filmie księża prawosławnej Cerkwi Ukrainy rzekomo odprawiają „szatańskie obrzędy” i bluźnią.

To jest fejk. Oba filmy nie mają nic wspólnego z Ukrainą. Pierwszy film został nakręcony w Grecji . Tradycją miejscowego kościoła jest hałasowanie i krzyczenie w świątyni w Wielką Sobotę przed Wielkanocą. Symbolizuje to spektakularne zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad siłami zła.

Drugi film został nagrany w Wielkanoc w katedrze Agios Georgios w Paralimni na Cyprze. Ksiądz, który rozrzuca kwiaty przed parafianami, nazywa się ks. Iraklii. W ten sposób ogłasza dobrą nowinę – o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Iraklii robi to od wielu lat, przez co stał się lokalnym celebrytą.

Wcześniej rosyjska propaganda sfabrykowała podpalenie cerkwi w obwodzie mikołajowskim.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-