Wielkanocna manipulacja - Amerykanie malowali ziemniaki zamiast jajek

Wielkanocna manipulacja - Amerykanie malowali ziemniaki zamiast jajek

Fact-checking
Ukrinform
Dla Amerykanów – żart i rozrywka, dla rosyjskiej propagandy – powód do zgłaszania „kryzysu gospodarczego” w USA

Kremlowskie federalne środki masowego przekazu rozpowszechniły informację, że z powodu „kryzysu gospodarczego” Amerykanie malują na Wielkanoc ziemniaki zamiast jajek.

Propagandziści powołują się na publikację Fox News jako dowód..

Ale to jest manipulacja. Artykuł zawiera wideo-sondaż mieszkańców New Jersey na temat tego, czy byliby skłonni farbować ziemniaki zamiast jajek. Wszyscy odpowiedzieli „nie”. Ponadto w pierwszym akapicie publikacji napisano, że respondenci zgodzili się z tym, że w Wielkanoc Amerykanie powinni przestrzegać tradycji i malować jajka.

Sam pomysł został zaproponowany przez dział marketingu firmy Potatoes USA . Ta firma specjalizuje się w uprawie i sprzedaży ziemniaków w Denver w Kolorado.

Według Axios, ta decyzja Potatoes USA została podyktowana memami, które krążyły w amerykańskim segmencie sieci społecznościowych w styczniu 2023 roku.

Następnie, w związku z epidemią ptasiej grypy w USA i wzrostem cen energii, cena jaj wzrosła o 55%.

Jednak już w lutym sytuacja uległa zmianie. Tak więc, według danych Departamentu Rolnictwa USA, ceny jaj w tym kraju gwałtownie spadły z 5,2 USD za tuzin 1 stycznia 2023 r. do 2,3 USD pod koniec lutego. Jednak przed Wielkanocą wzrosły one do 3,5 dolara za 12 jajek.

Oprócz Potatoes USA, memami inspirowali się także amerykańscy blogerzy. W szczególności Stacey Garska Rodriguez z The Soccer Mom Blog i Brittany Piper z Simplistically Living napisały posty ze wskazówkami, jak lepiej malować ziemniaki.

Niektórzy poparli tę akcję, ale nie masowo. Hashtag #easterpotatoes, zaproponowany przez Potatoes USA, ma na Instagramie nie więcej niż sto postów. A sądząc po treści pod tym hashtagiem, są to głównie memy, żarty na temat ziemniaków i po prostu przepisy na gotowanie tego warzywa korzeniowego.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-