Rosyjski fejk o ukraińskiej szkole: We Lwowie dzieci uczą się na pamięć hymnu Polski

Rosyjski fejk o ukraińskiej szkole: We Lwowie dzieci uczą się na pamięć hymnu Polski

Fact-checking
Ukrinform
Podróbka czatu rodzicielskiego i otwarta lekcja historii o polskich symbolach dla „administracji”.

Rosyjskie kanały Telegram, portal społecznościowy Twitter oraz szereg wątpliwych prorosyjskich publikacji rozpowszechniły wpis, który został zilustrowany zrzutem ekranu rzekomo z czatu dla rodziców lwowskiej szkoły nr 6. Wydaje się, że nauczyciel informuje w nim o otwartej lekcji historii, na której dzieci mają nauczyć się hymnu narodowego i symboli narodowych Polski. I na koniec pisze: „Będą ludzie z administracji. To jest bardzo ważne!!!". Czyli tworzy powiązanie między „tematem polskim” a władzami lokalnymi.

To jest fejk. Przede wszystkim we Lwowie nie ma szkoły nr 6, ale jest Liceum nr 6. Potwierdzono to również w Wydziale Oświaty Rady Miejskiej Lwowa.

Po drugie, w komentarzu dla Ukrinform przedstawiciele Liceum nr 6 Lwowa poinformowali, że informacja o takiej pracy domowej na lekcję otwartą jest nieprawdziwa.

Również aktualny plan zajęć zamieszczony na stronie internetowej liceum wskazuje, że „czat rodziców” jest podrobiony . Zrzut ekranu mówi, że „otwarta lekcja historii” ma rozpocząć się o 11:15. Jak widać z harmonogramu, trzecia lekcja w szkole zaczyna się o 10:55, a czwarta o 11:55.

Fejki na temat ukraińskiej szkoły to jeden ze sposobów stosowanych przez rosyjskich propagandzistów nie po raz pierwszy w celu rozpropagowania narracji o okupacji Zachodniej Ukrainy przez Polskę.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-