Prawie 80% Ukraińców ma negatywny stosunek do obywateli Rosji

Prawie 80% Ukraińców ma negatywny stosunek do obywateli Rosji

Ukrinform
Negatywny stosunek do obywateli Rosji ma 77% Ukraińców, a tylko 2% respondentów pozytywny - powiedział Andrij Byczenko, dyrektor serwisu socjologicznego Centrum im. Razumkowa, podczas prezentacji sondażu socjologicznego, informuje Ukrinform.

„Jeśli w kwietniu 2014 r. względna większość – 45% Ukraińców – wyrażała pozytywne nastawienie do obywateli Rosji, w czerwcu 2017 r. – neutralne nastawienie – 42,5%, to według ostatniego badania tylko 2% respondentów wyraża pozytywne nastawienie wobec nich, 77% — negatywnych, 14% — neutralnych” – powiedział Byczenko.

Pozytywny stosunek do obywateli rosyjskich wyraża 4% mieszkańców regionów wschodnich i południowych, 2% mieszkańców regionu centralnego i 0% mieszkańców regionu zachodniego. Negatywne nastawienie — odpowiednio 70%, 56,5%, 80% i 84%.

Wśród osób komunikujących się w domu głównie po ukraińsku 0,6% wyraża pozytywny stosunek do obywateli Rosji, a wśród komunikujących się po rosyjsku 5%; negatywne nastawienie — odpowiednio 82% i 59,5%.

Również zdecydowana większość (97%) respondentów ma negatywny stosunek do rządu i Dumy Państwowej Rosji.

W badaniu wzięło udział 2020 respondentów w wieku powyżej 18 lat. Teoretyczny błąd próbkowania nie przekracza 2,3%. Jednocześnie dodatkowe odchylenia próby mogą być spowodowane skutkami rosyjskiej agresji, w szczególności przymusową ewakuacją milionów obywateli.

Sondaż został przeprowadzony w lutym-marcu 2023 r. przez służby socjologiczne Centrum im. Razumkowa we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem tymczasowo okupowanych terytoriów obwodów: donieckiego, zaporoskiego, ługańskiego, charkowskiego, chersońskiego, Krymu i terytoriów, na których toczą się działania wojenne.

Jak poinformował Ukrinform, w 2022 roku poziom używania języka rosyjskiego przez Ukraińców spadł o prawie 10% w porównaniu z 2021 rokiem.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-