Fejk religijny- sfabrykowane „podpalenie” cerkwi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego

Fejk religijny- sfabrykowane „podpalenie” cerkwi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego

Fact-checking
Ukrinform
rosyjska propaganda udostępniła 10-letnie wideo z obwodu astrachańskiego jako nowe wideo z obwodu mikołajowskiego

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały Z-telegram rozpowszechniają nagrania wideo z pożaru cerkwi. Propagandyści twierdzą, że cerkiew należy do UKP (MP) i znajduje się we wsi Nowopawliwka w obwodzie mikołajowskim i została podpalona przez jakichś „separatystów” lub „siły bezpieczeństwa”.

Jeden z ukraińskich kolaborantów grozi nawet , że „rozpocznie się systematyczny proces podpalania cerkwi przez nacjonalistów i prędzej czy później ludzie będą w nich zamykani”.

Te propagandowe wiadomości są fałszywe. Wideo , które pokazują jako dowód, zostało nakręcone ponad 10 lat temu we wsi Ilyinka w obwodzie astrachańskim w Rosji.

Pisały o tym nawet rosyjskie środki masowego przekazu. Wśród przyczyn pożaru były zwarcia i spadająca świeca. W tym czasie udało im się nawet odbudować świątynię.

Jednocześnie, według danych Państwowej Służby Ukrainy ds. Etnopolityki i Wolności Sumienia, w wyniku zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, według stanu na dzień 20 września 2022 r. co najmniej 270 obiektów sakralnych w 14 obwodach Ukrainy zostało całkowicie zniszczonych lub uległo zniszczeniu w różnym stopniu. 260 z nich to chrześcijanie. Najwięcej cerkwi zostało zniszczonych w obwodach donieckim (67) i ługańskim (58). Co najmniej 136 z tych cerkwi należy do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego

Wcześniej rosyjska propaganda myliła gromadzenie się ludzi w pobliżu Ławry Peczerskiej w Kijowie podczas liturgii z wiecem przeciwko eksmisji przedstawicieli UKP (MP) z Ławry.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-