Fejk religijny- sfabrykowane „podpalenie” cerkwi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego

Fejk religijny- sfabrykowane „podpalenie” cerkwi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego

Fact-checking
Ukrinform
rosyjska propaganda udostępniła 10-letnie wideo z obwodu astrachańskiego jako nowe wideo z obwodu mikołajowskiego

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały Z-telegram rozpowszechniają nagrania wideo z pożaru cerkwi. Propagandyści twierdzą, że cerkiew należy do UKP (MP) i znajduje się we wsi Nowopawliwka w obwodzie mikołajowskim i została podpalona przez jakichś „separatystów” lub „siły bezpieczeństwa”.

Jeden z ukraińskich kolaborantów grozi nawet , że „rozpocznie się systematyczny proces podpalania cerkwi przez nacjonalistów i prędzej czy później ludzie będą w nich zamykani”.

Te propagandowe wiadomości są fałszywe. Wideo , które pokazują jako dowód, zostało nakręcone ponad 10 lat temu we wsi Ilyinka w obwodzie astrachańskim w Rosji.

Pisały o tym nawet rosyjskie środki masowego przekazu. Wśród przyczyn pożaru były zwarcia i spadająca świeca. W tym czasie udało im się nawet odbudować świątynię.

Jednocześnie, według danych Państwowej Służby Ukrainy ds. Etnopolityki i Wolności Sumienia, w wyniku zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, według stanu na dzień 20 września 2022 r. co najmniej 270 obiektów sakralnych w 14 obwodach Ukrainy zostało całkowicie zniszczonych lub uległo zniszczeniu w różnym stopniu. 260 z nich to chrześcijanie. Najwięcej cerkwi zostało zniszczonych w obwodach donieckim (67) i ługańskim (58). Co najmniej 136 z tych cerkwi należy do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego

Wcześniej rosyjska propaganda myliła gromadzenie się ludzi w pobliżu Ławry Peczerskiej w Kijowie podczas liturgii z wiecem przeciwko eksmisji przedstawicieli UKP (MP) z Ławry.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-