„Dyplomacja kulinarna” - w Kijowie dyrektor generalna UNESCO uczestniczyła w przygotowaniu barszczu

„Dyplomacja kulinarna” - w Kijowie dyrektor generalna UNESCO uczestniczyła w przygotowaniu barszczu

zdjęcie
Ukrinform
Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay brała udział w przygotowaniu barszczu i degustacji dania w jednej ze stołecznych restauracji podczas prezentacji idei muzeum barszczu.

Imprezę zorganizowali Maryna Sobotjuk, ekspert i kierownik zgłoszenia barszczu do UNESCO, oraz szef kuchni Jewgienij Kłopotenko w restauracji "Sto lat temu", informuje korespondent Ukrinform.

„To, co robimy, to kulinarna dyplomacja. Dziś przygotowaliśmy prezentację, w której zapowiedzieliśmy, że dążymy do stworzenia muzeum barszczu – zarówno cyfrowego, jak i offline. W ten sposób będziemy wspierać program UNESCO na rzecz zachowania tego elementu niematerialnego dziedzictwa” – powiedział Kłopotenko.

Podczas imprezy zademonstrowano proces uprawy buraka od ziarna do rośliny okopowej na zaimprowizowanym podłożu. Obok ogródka warzywnego ustawiono słoiki wypełnione składnikami tradycyjnej ukraińskiej potrawy. Goście restauracji zapoznali się z różnymi opracowaniami na temat barszczu.

W przygotowanie tego dania włączyli się członkowie delegacji, w tym dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay, minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko oraz pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa.

"Ten barszcz był bez mięsa. Audrey dodała borowiki, Emine - czerwoną paprykę, szef MKIP dodał ziemniaki, a ja - koperek" - powiedział szef kuchni.

Później gotowe danie zostało zakonserwowane w szklanych słoikach, po czym Azoulay poświadczyła na piśmie, że danie zostało przygotowane z jej udziałem.

"To będzie pierwszy element przyszłego muzeum barszczu" - podkreślił Kłopotenko.

Jak zapowiadają organizatorzy, w muzeum znajdą się wszystkie składniki, które ludzie dodają do barszczu. Planują też zebrać ciekawostki o daniu. Po zwiedzaniu odwiedzający takie muzeum będą mogli skosztować barszczu z dowolnymi składnikami.

„Termin „dyplomacja kulinarna” ukształtował się w Korei w latach 80., kiedy kimchi spopularyzowało ten kraj. Chcieliśmy pokazać, że barszcz jest dla nas tym, czym kimchi dla Koreańczyków. To jest nasza tożsamość, którą musimy podtrzymywać. Jeśli UNESCO pomoże nam rozwojem, będzie bardzo dobrze” – podkreślił Kłopotenko.

Jak donosi Ukrinform, dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay przybyła do Kijowa 3 kwietnia. Jej wizyta w Odessie planowana jest na 4 kwietnia, gdzie z jej udziałem planują otwarcie tablicy informacyjnej o wpisaniu obiektu „Historyczne centrum Odessy” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na rogu ulic Puszkinskiej i Lanżeroniwskiej, w pobliżu Muzeum Morskiego.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-