Zełenska omówiła z dyrektor generalną UNESCO zachowanie dziedzictwa kulturowego Ukrainy

Zełenska omówiła z dyrektor generalną UNESCO zachowanie dziedzictwa kulturowego Ukrainy

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Małżonka prezydenta Ołena Zełenska rozmawiała z dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay o zachowaniu ukraińskiego dziedzictwa kulturowego i odbudowie sektora edukacji.

Jak poinformował Ukrinform, zostało to ogłoszone na stronie internetowej prezydenta.

Spotkanie odbyło się w Kijowie, na terenie Rezerwatu Narodowego Sofii Kijowskiej, z udziałem ministra kultury i polityki informacyjnej Ołeksandra Tkaczenko oraz I wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowej.

Pierwsza Dama podziękowała Audrey Azoulay za wsparcie Ukrainy w odparciu rosyjskiej agresji, w szczególności za pozytywną decyzję Komitetu Światowego Dziedzictwa o wpisaniu Odessy na listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu (25 stycznia 2023).

„Ta decyzja, podjęta podczas wojny na pełną skalę na Ukrainie, kiedy nasze dziedzictwo historyczne i kulturowe jest jednym ze strategicznych celów kraju agresora, umożliwi ochronę dziedzictwa kulturowego Odessy i ocalenie go przed rosyjskimi najeźdźcami, którzy wielokrotnie kierowali swoje rakiety na miasto” – powiedziała Zełenska.

Małżonka prezydenta z zadowoleniem przyjęła także odblokowanie prac Komitetu Światowego Dziedzictwa i zwolnienie go spod rosyjskiej prezydencji. 45. sesja Komitetu odbędzie się w tym roku w Arabii Saudyjskiej we wrześniu.

„Po wizycie na Ukrainie lepiej zrozumie Pani, o co walczymy, co chcemy zachować i dlaczego jest to dla nas ważne” – zauważyła pierwsza dama, zwracając się do Azoulay.

Małżonka Prezydenta zwróciła uwagę na wysiłki podejmowane przez UNESCO w celu monitorowania, oceny i dokumentowania szkód wyrządzanych dziedzictwu kulturowemu Ukrainy. Dane te zostaną wykorzystane do zebrania dowodów w celu pociągnięcia agresora do odpowiedzialności, w tym międzynarodowej, za zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu Ukrainy.

„Liczymy na wsparcie UNESCO w zwrocie wartości kulturowych, które atakujący nadal kradną i nielegalnie wywożą z okupowanych terytoriów Ukrainy, rażąco łamiąc Statut i konwencje UNESCO” – powiedziała Zełenska.

„Kultura nie ma granic. Straty jednego kraju zubożają cały świat. Jednocześnie to, co jest konserwowane, wzbogaca i urozmaica” – dodała pierwsza dama.

Podkreśliła również znaczenie pomocy UNESCO w odbudowie systemu edukacji Ukrainy.

„Jesteśmy gotowi do dalszej aktywnej współpracy z UNESCO w ramach dużego projektu pomocy społeczno-psychologicznej ukraińskim dzieciom i nauczycielom, którzy ucierpieli w wyniku wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą” – podkreśliła małżonka prezydenta.

Jak donosi Ukrinform, dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay przybyła do Kijowa 3 kwietnia. Jej wizyta w Odessie planowana jest na 4 kwietnia, gdzie z jej udziałem planują otwarcie tablicy informacyjnej o wpisaniu obiektu „Historyczne centrum Odessy” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na rogu ulic Puszkinskiej i Lanżeroniwskiej, w pobliżu Muzeum Morskiego.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-