Zełenski spotkał się z dyrektor generalną UNESCO, otrzymał zaświadczenie dotyczące Odessy

Zełenski spotkał się z dyrektor generalną UNESCO, otrzymał zaświadczenie dotyczące Odessy

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay i otrzymał zaświadczenie o wpisaniu historycznego centrum Odessy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak donosi Ukrinform, Zełenski napisał o tym w Telegramie .

„Miałem spotkanie z dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay. Dziękujemy za realne efekty pracy i wsparcie dla Ukrainy. Walczymy na polu bitwy o wartości demokracji, naszą wolność i niezależność, o przyszłość naszych dzieci, a także o nasze wartości historyczne i dziedzictwo kulturowe. Bardzo ważne jest, aby je chronić” – napisał.

Podczas spotkania Azoulay wręczyła Zełenskiemu zaświadczenie o wpisaniu zabytkowego centrum Odessy na listę światowego dziedzictwa UNESCO w stanie zagrożenia.

Wyrażając wdzięczność za decyzję w sprawie Odessy, Zełenski wyraził przekonanie o znaczeniu wpisania na listę UNESCO innych obiektów dziedzictwa kulturowego Ukrainy, w szczególności historycznego centrum Czernihowa.

Według Kancelarii Prezydenta Zełenski prowadził rozmowy z dyrektor generalną UNESCO w obwodzie czernihowskim.

Głowa państwa zwrócił uwagę na znaczenie solidarności UNESCO z narodem Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji na pełną skalę.

Dowodem solidarności tej międzynarodowej organizacji było w szczególności sformalizowanie jej instytucjonalnej obecności na Ukrainie – utworzenie biura łącznikowego UNESCO w Kijowie.

Strony zwróciły uwagę na znaczenie członkostwa Ukrainy w UNESCO, które działa od 69 lat i charakteryzuje się aktywną współpracą międzynarodową w sferze naukowej, edukacyjnej i kulturalnej.

Prezydent osobno podkreślił niedopuszczalność członkostwa Rosji w UNESCO oraz znaczenie jasnej i zdecydowanej odpowiedzi organizacji i jej organów na wojnę Federacji Rosyjskiej z Ukrainą.

Zełenski poinformował Audrey Azoulay o ukraińskich dobrach kultury zniszczonych i uszkodzonych przez Rosję, podkreślając, że ich łączna liczba wynosi około 1190, a także o kradzieży i nielegalnym wywozie ukraińskich dóbr kultury z terytoriów czasowo okupowanych.

W tym kontekście prezydent podkreślił znaczenie wiodącej roli UNESCO w angażowaniu międzynarodowych partnerów w odbudowę zniszczonego dziedzictwa kulturowego Ukrainy.

Głowa państwa wysoko ocenił pomoc UNESCO w realizacji szeregu projektów na Ukrainie, w szczególności dotyczących zapewnienia ciągłości edukacji oraz programu zdrowia psychicznego, który jest realizowany pod patronatem Pierwszej Damy Ukrainy Oleny Zełenskiej.

Jak donosi Ukrinform, dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay przybyła do Kijowa 3 kwietnia. Jej wizyta w Odessie planowana jest na 4 kwietnia, gdzie z jej udziałem planują otwarcie tablicy informacyjnej o wpisaniu obiektu „Historyczne centrum Odessy” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na rogu ulic Puszkinskiej i Lanżeroniwskiej, w pobliżu Muzeum Morskiego.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-