Rosyjski wideo fejk - Zełenski i perkusista zespołu Red Hot Chili Peppers

Rosyjski wideo fejk - Zełenski i perkusista zespołu Red Hot Chili Peppers

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda nadal fałszuje filmy z przedstawicielami władz ukraińskich.

W rosyjskich propagandowych kanałach telegramowych, grupach sieci społecznościowej „Vkontakte”, a także na hostingu wideo YouTube pojawił się niedawno film, na którym, jak podczas meczu futbolu amerykańskiego, pomiędzy drużynami „Los Angeles Rams” i „Seattle Seahawks” na ekranie stadionu dla rozrywki zostało zrobione poprzez wklejenie na twarze osób obecnych twarze różnych celebrytów. Wydaje się, że stare zdjęcie Wołodymyra Zełenskiego wpadło w jedną z tych wklejek. Zostało to połączone z transmisją online ze stadionu, w której wystąpił perkusista Red Hot Chili Peppers Chad Smith. Na filmie widać, że to oburzyło muzyka. Podkreślali to także propagandyści.

Ta zawartość to fejkowy film. Wskazuje na to wsteczne wyszukiwanie w Google jednego z fragmentów wideo.

Film wykorzystany przez propagandystów można znaleźć na dwóch linkach prowadzących do portalu społecznościowego TikTok, ale zamiast zdjęcia Zełenskiego pokazywało ono zdjęcie amerykańskiego aktora Willa Ferrella.

Z wpisu wynika również, że wydarzenie miało miejsce na stadionie SoFi, który znajduje się na przedmieściach Los Angeles.

Wyszukiwanie w YouTube słów kluczowych SoFi Stadium, Los Angeles Rams i Chad Smith dało film nakręcony pod innym kątem. Pokazuje, że podczas występu na stadionie został przedstawiony amerykański aktor, a nie Wołodymyr Zełenski, co po raz kolejny potwierdza, że film przedstawiony przez propagandzistów to po prostu fejk.

Rosyjscy propagandyści wielokrotnie uciekali się do fałszerstw zdjęć/wideo, fabrykując treści z przedstawicielami ukraińskich władz. W zeszłym tygodniu Ukrinform zdementował fejkowe wideo, na którym ukraińscy żołnierze rzucają lotkami w portret Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-