Rosyjski fejk – Madonna i przesłanie Putina

Rosyjski fejk – Madonna i przesłanie Putina

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści sfabrykowali klip supergwiazdy i powiązali go z przemówieniem Putina

Niedawno rosyjskie kanały Telegram udostępniły wideo, które wydaje się być fragmentem nowego teledysku amerykańskiej piosenkarki Madonny. W nim ona rzekomo strąca z szachownicy pionek pomalowany w kolory ukraińskiej flagi w rytm własnej piosenki Back That Up To The Beat. W poście towarzyszącym wideo propagandyści powiązali klip z przesłaniem Putina z 21 lutego. Ponadto przypisywali Madonnie, że to nie pierwszy raz, gdy piosenkarka tworzy antyukraińskie treści, a w piosence, która brzmi w wideo, można usłyszeć słowa „Czy chcesz przeprosić? Absolutnie nikt nie przeprasza”.

Na oficjalnej stronie piosenkarki na YouTube, a także na Instagramie nie ma takiego klipu Madonny do utworu Back That Up To The Beat. Co więcej, pomimo tego, że na YouTube jest oficjalne wideo z tekstem piosenki (Official Lyric Video) do tej piosenki, nie ma to nic wspólnego z wideo udostępnionym przez Rosjan.

Oficjalne wideo z tekstem klipu pojawiło się 7 stycznia wraz z tekstem, na którym Madonna nie jest ubrana w skórzany garnitur, jak na wideo propagandystów.

Okazało się, że do stworzenia fejku rosyjska propaganda wykorzystał fragmenty wideo piosenkarki z jej strony TikTok z 18 grudnia 2022 roku. Piosenka w tym wideo jest taka sama jak w wideo propagandystów i nie zawiera słów „Czy chcesz przeprosić? Absolutnie nikt nie przeprasza”. W teledysku Madonny na TikToku nie ma szachownicy, na której stoi pionek w barwach ukraińskiej flagi narodowej.

Jednocześnie wyszukiwanie grafiki w Google daje kilka linków do stron, na których opublikowano taką szachownicę i pionek.

Oba linki prowadzą do serwisu rozrywkowego „Szutok”który ma rosyjską domenę. W swoim wyborze 25 zdjęć strona ta opublikowała również zrzut ekranu z postu na kanale Telegram „Szejch Tamir”, który również udostępnił fejkowe wideo o Madonnie. Stało się to 17 lutego i nie ma wzmianki o przesłaniu Putina.

To nie pierwszy raz, kiedy rosyjska propaganda próbowała grać na imieniu Madonny i rozpowszechniać fałszywe informacje. W grudniu ubiegłego roku Rosjanie opublikowali nagranie, na którym amerykańska piosenkarka rzekomo przeżuwa i wypluwa ukraińską flagę. Zespół VoxCheck zdementował to.

Już na samym początku inwazji na pełną skalę Madonna wystąpiła w obronie Ukrainy .

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-