Liczba nielegalnie pracujących Ukraińców w Polsce spadła o jedną trzecią

Liczba nielegalnie pracujących Ukraińców w Polsce spadła o jedną trzecią

Ukrinform
W 2022 roku w Polsce nielegalnie pracowało 7482 obywateli Ukrainy, czyli o 29% mniej niż w 2021 roku.

Poinformował o tym korespondent Ukrinform.

Jednocześnie Ukraińcy pozostają największą grupą cudzoziemców pracujących w Polsce nielegalnie – pisze Rzeczpospolita powołując się na dane polskiej Straży Granicznej.

Jak powiedziała Ukrinform Maria Kuzenko, szefowa działu legalizacji Platformy Migracyjnej EWL, jest to niewielki odsetek w porównaniu z liczbą uchodźców, którzy znaleźli azyl i rozpoczęli pracę w Polsce, a także biorąc pod uwagę ogólną liczbę Ukraińców mieszkających w Polsce – ok. 2,3 mln obywateli Ukrainy.

Łącznie w 2022 roku w Polsce stwierdzono 10 705 nielegalnie pracujących cudzoziemców. To o 2565 mniej niż przed rokiem. Ogólny trend nielegalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce maleje, ale jednocześnie znacząco wzrosła liczba przedstawicieli niektórych narodowości pracujących nielegalnie. Chodzi przede wszystkim o pracowników z krajów azjatyckich: podwoiła się liczba nielegalnie zatrudnionych obywateli Indii, o jedną trzecią wzrosła liczba obywateli Gruzji, a także Indonezyjczyków i Turków. Według polskich pograniczników liczba nielegalnych rosyjskich i białoruskich pracowników w Polsce spadła o jedną szóstą. Najczęściej cudzoziemcy wykonywali nielegalną pracę w budownictwie, transporcie, produkcji, gastronomii i usługach.

Eksperci Platformy Migracyjnej EWL podają, że „na haczyku” nielegalnego zatrudnienia znajdują się w większości osoby, które wyjeżdżają do Polski do pracy po raz pierwszy, ze względu na brak doświadczenia lub te, które chcą zarabiać więcej i pracować bez umów o pracę.

„Polska ma stosunkowo łatwy dostęp do rynku pracy w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Zwłaszcza teraz, kiedy obywatel Ukrainy, mając tymczasową ochronę, może podjąć pracę bez specjalnych zezwoleń. Jednak często, chcąc więcej zarobić, ludzie godzą się na pracę bez umowy o pracę. Jest to jeden z najczęstszych schematów nielegalnego zatrudnienia. W rezultacie mogą w ogóle nie otrzymać wynagrodzenia lub ponieść konsekwencje prawne (grzywny itp.)” – stwierdza Kuzenko.

Przypomnijmy, na dzień dzisiejszy w Polsce może przebywać około 2,5 miliona obywateli Ukrainy, w szczególności około miliona przybyło do Polski na początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Ukraińcy nadal wybierają Polskę jako główny kierunek migracji zarobkowej.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-