Fejk wideo - Ukraina zbuduje obozy koncentracyjne dla schwytanych Rosjan

Fejk wideo - Ukraina zbuduje obozy koncentracyjne dla schwytanych Rosjan

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda podrobiła wydanie narodowego telemarofonu.

„Ukraina zbuduje obozy koncentracyjne dla Rosjan”, „Rada Najwyższa przygotowuje „ustawę” o wysyłaniu rosyjskich żołnierzy do obozów pracy” – kremlowskie środki masowego przekazu i prorosyjskie kanały Telegram rozpowszechniają komunikaty o takich nagłówkach.

Propagandyści budują te wiadomości na rzekomym materiale z ogólnokrajowego telemarofonu. W krótkim filmie ukraiński działacz Dmytro Korczyński mówi, że osoby z terenów okupowanych muszą przejść kontrolę w obozach filtracyjnych po zwolnieniu. W prawym dolnym rogu dodano tytuł tematu „Obozy koncentracyjne dla Rosjan” oraz „linię biegnącą” z „wiadomością”, że „Rada Najwyższa zajmie się kwestią obozów pracy dla rosyjskich okupantów”.

To jest fejk - taki film nigdy nie istniał. Wideo z Dmytro Korczyńskim zostało zaczerpnięte z jego wywiadu dla prorosyjskiego kanału „112” , który należał do zdrajcy państwa Wiktora Medwedczuka. Oryginalne wideo jest z grudnia 2017 r.

Korczyński nie jest urzędnikiem ani urzędnikiem wybieranym przez lud, a jego słowa nie są stanowiskiem państwa, a jedynie jego osobistą opinią.

Podrobione wideo zawiera również nagranie prezenterki wiadomości TSN, Natalii Ostrowskiej.

Ale TSN jest produktem kanału „1+1”, a „biegnąca linia” na ciemnoniebieskim tle jest wykorzystana w projekcie kanału telewizyjnego „Rada”. W tym przypadku wykorzystano komunikat informacyjny telemarofonu z 15 lutego 2023 roku około godziny 16:00, kiedy to był czas kanału telewizyjnego „Rada”, – na fałszywym wideo i oryginalnej transmisji widać „biegnącą linię” " z oświadczeniem ministra finansów Szwecji, że UE będzie walczyć z obchodzeniem sankcji przez Rosję oraz wiadomością o rosyjskiej ofensywie na wschodzie Ukrainy.

Oczywiście na oficjalnej stronie Rady Najwyższej nie ma projektu ustawy, który wprowadzałby obozy pracy lub obozy koncentracyjne dla rosyjskich jeńców wojennych.

Ukraina przestrzega norm Konwencji Genewskiej. Dla schwytanych okupantów utworzono specjalny obóz, w którym mieszkają i pracują, są karmieni i zapewnia się im niezbędną opiekę medyczną. Ponadto otrzymują nawet pieniądze za swoją pracę

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-