rosyjski fejk o amerykańskim mieście Odessa: „zmiana nazwy” z powodu wojny na Ukrainie

rosyjski fejk o amerykańskim mieście Odessa: „zmiana nazwy” z powodu wojny na Ukrainie

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści rozpowszechniają fałszywy klip, jakoby z kanału ABC News

Mieszkańcy miasta Odessa, które znajduje się w amerykańskim stanie Teksas, rzekomo postanowili zmienić nazwę miasta, aby pozbyć się jego "rosyjskiej" nazwy z powodu wojny na Ukrainie. Kremlowskie media, kanały Z-telegram i rosyjscy użytkownicy Tik-Toka udostępniają filmy na ten temat.

Propagandyści powołują się na wideo, które rzekomo „sfilmowali” dziennikarze amerykańskiej telewizji ABC News. Klip jest zrobiony z cięć, na których widać w szczególności osoby przygotowujące się do wyborów, a także mężczyznę w kowbojskim kapeluszu na tle samochodów z przyczepionymi flagami USA i Ukrainy. Na te klatki nałożony jest tekst, który faktycznie mówi, że w związku z wojną Rosji z Ukrainą mieszkańcy amerykańskiej Odessy przygotowują się do referendum w sprawie zmiany „rosyjskiej” nazwy miasta. W swoich raportach propagandyści podsumowują: dlatego w USA ukraińska Odessa jest uważana za rosyjskie miasto.

To wideo jest fałszywe. Nie ma takiego filmu na oficjalnej stronie ABC News oraz na stronach kanału YouTube, Twitter, Instagram i Facebook. Na oficjalnej stronie internetowej urzędu miasta Odessy w Teksasie nie ma informacji o przygotowaniach do zmiany nazwy miasta. Tej „wiadomości” nie podała żadna ogólnokrajowa amerykańska publikacja, ani lokalne regionalne środki masowego przekazu, relacjonujące wydarzenia w aglomeracji Midland, do której należy Odessa.

Film powstał z kilku różnych filmików, które można znaleźć na YouTube. Na przykład informacja prasowa teksańskiego kanału telewizyjnego WestNews9 z października 2022 r. została wykorzystana do zobrazowania przygotowań do głosowania w sprawie „zmiany nazwy miasta”. W oryginalnym filmie poinformowano, że błąd wczesnego głosowania w wyborach do rady szkoły w Midland został naprawiony.

Niektóre klatki ze sfabrykowanego filmu całkowicie pokrywają się z klatkami z oryginalnego filmu. W obu filmach widzimy w szczególności salę do głosowania z gwiazdą, maszynami do głosowania i niebieskim pickupem przejeżdżającym przed białym samochodem.

Kolejna część filmu propagandzistów została zaczerpnięta z filmu z 2019 roku. Jego autorem jest organizacja Backyard Bull Riders, która organizuje rodeo w teksańskich miastach. Ujęcia użyte do zilustrowania faktu, że wydarzenia mają miejsce w samej Odessie, pochodzą z pierwszych 15 sekund filmu o rodeo w Odessie.

W oryginalnym i sfabrykowanym filmie widzimy identyczne ujęcia wieży ciśnień z napisem „Odessa”, wizerunek stadionu futbolu amerykańskiego, na którym gra miejscowa drużyna licealna, oraz stelę stylizowaną na platformę wiertniczą z lat 30 XX wieku.

Wcześniej rosyjska propaganda groziła Europie wysokimi cenami paliw i rozpowszechniał fałszywą „reklamę społeczną” o kryzysie energetycznym, którą kręcono w rejonie Moskwy.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-