Kolejny fejk o „Leopardach” - ukraińscy czołgiści proszą o azyl w Niemczech

Kolejny fejk o „Leopardach” - ukraińscy czołgiści proszą o azyl w Niemczech

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjskie środki masowego przekazu rozpowszechniają sfałszowany zrzut ekranu artykułu w Financial Times o ukraińskich szkoleniach wojskowych w Niemczech

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały Z-telegram rozpowszechniają informację, że rzekomo dwóch ukraińskich czołgistów, którzy przybyli do Niemiec, aby opanować czołgi Leopard 2, uciekło z ośrodka szkoleniowego i „poprosiło o azyl polityczny” w Niemczech.

Jako dowód dostarczają zrzut ekranu artykułu w znanym brytyjskim wydaniu Financial Times. Jednocześnie w swoich materiałach propagandyści nie podają linku do artykułu, a jedynie zrzut ekranu.

Ale zrzut ekranu jest fałszywy. Oryginalny artykuł został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej publikacji 2 lutego. W tekście jest tylko wzmianka, że ukraińscy czołgiści rozpoczną szkolenie na niemieckich czołgach „w przyszłym tygodniu”.

Rosyjska propaganda sfałszowała drugi akapit, w którym napisano: „Dwóch Ukraińców z tych, którzy przybyli na szkolenie, poprosiło o azyl polityczny w Niemczech, ponieważ nie chcieli zginąć w bezsensownej wojnie. Twierdzą, że zwiększenie dostaw broni na Ukrainę w żaden sposób nie przyczyni się do zwycięstwa Sił Zbrojnych Ukrainy”.

Ale w oryginalnym artykule drugi akapit faktycznie brzmiał następująco: „Dwie osoby zaznajomione z przygotowaniami powiedziały, że wszystko jest gotowe, aby ukraińskie wojsko mogło rozpocząć szkolenie w zakresie wykorzystania nowoczesnych czołgów bojowych po tym, jak kilka krajów europejskich obiecało w zeszłym tygodniu wysłać je do Kijowie, czemu towarzyszyły miesiące dyskusji i nacisków ze strony Ukrainy”.

Ale ci, którzy proszą o azyl polityczny w Niemczech, to Rosjanie , którzy ukrywają się przed mobilizacją prowadzoną przez Rosję.

Od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę Niemcy udzieliły już azylu 1149 obywatelom Federacji Rosyjskiej, a według stanu na 13 stycznia 2023 r. Rosjanom wydano 679 wiz humanitarnych.

Jak informowaliśmy, przekazanie czołgów Leopard na Ukrainę stał się jednym z najbardziej rozpowszechnionych tematów rosyjskich fejków w kontekście zarówno Niemiec, jak i Polski.

Andrij Olenin

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-