Godziny lekcji polskiego zamiast godzin języka ojczystego - rosyjski fejk o ukraińskiej szkole

Godziny lekcji polskiego zamiast godzin języka ojczystego - rosyjski fejk o ukraińskiej szkole

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjscy propagandyści podrobili program nauczania w szkole w obwodzie połtawskim.

Na dniach propagandowe kanały Telegram rozpowszechniły wiadomość rzekomo otrzymaną od jednego z ich czytelników o innowacjach dla 10. klas jednego z ukraińskich liceów ogólnokształcących „od przyszłego miesiąca”. Na potwierdzenie przesyłamy zdjęcie stoiska z zapowiedzią zmian w programie nauczania - zmniejszona zostanie 1 godzina języka ukraińskiego i 2 godziny matematyki tygodniowo. Jednocześnie wprowadzono 3 godziny nauki języka polskiego i zwiększono (z 2 do 4 godzin) godziny na kulturę fizyczną. Ogłoszenie posiada pieczęć szkoły i podpis dyrektora. Komentując post propagandyści napisali, że w ten sposób "przygotowuje się kogoś do pracy w polu".

Wiadomość jest fejkiem. Numer szkoły jest wskazany jako 49, a pieczęć wskazuje, że szkoła znajduje się w mieście Łubny w obwodzie połtawskim. Natomiast w mieście i powiecie nie ma szkoły nr 49. Potwierdziła to miejscowa rada miasta.

Ponadto propagandyści podpisali dokument w imieniu T. V. Kobylyanskiej, która wprawdzie jest dyrektorem łubeńskiej szkoły, ale nr 3. Na oficjalnej stronie internetowej szkoły nie ma informacji o zmianach w planie studiów. Autorzy fałszerstwa popełnili też błąd w nazwie przedmiotu „Historia”. Napisali to po rosyjsku.

W komentarzu dla Ukrinform wydział edukacji komitetu wykonawczego łubeńskiej rady miejskiej stwierdził, że te informacje są fałszywe.

„ Czegoś takiego nie może być. Program nauczania jest zatwierdzany przed rozpoczęciem roku akademickiego i potem nie ulega zmianie. Ponadto plan musi spełniać stanowy standard i nie ma możliwości zmniejszenia liczby godzin jednego lub drugiego przedmiotu. To jest fejk” – skomentował szef Departamentu Edukacji Myrosław Kostenko.

Dmytro Badrak

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-