Rosyjski fejk o pensji ukraińskiego wojska - certyfikat zamiast pieniędzy

Rosyjski fejk o pensji ukraińskiego wojska - certyfikat zamiast pieniędzy

Fact-checking
Ukrinform
W podróbce propagandyści nie zamienili nawet podpisu byłego ministra finansów na obecny.

Kanały Z-telegram rozpowszechniają zdjęcie certyfikat o opłacie za służbę w Siłach Zbrojnych w wysokości dwóch milionów hrywien. Rosyjscy propagandyści twierdzą, że takie „dokumenty” wydawane są żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy zamiast pensji, a pieniądze z nim można otrzymać nie wcześniej niż 2 lutego 2026 roku.

To jest fejk, taki certyfikat nigdy nie istniał. Podpis na dole certyfikatu nie należy do obecnego Ministra Finansów Ukrainy Serhija Marczenki. Na innych dokumentach, które łatwo znaleźć w Internecie, można zobaczyć jego prawdziwy podpis.

Fałszywy podpis należy do byłego Ministra Finansów Ukrainy Ołeksandra Szłapaka, który pełnił tę funkcję od 27 lutego do 2 grudnia 2014 roku.

Propagandyści po prostu przerobili zdjęcia, które były swobodnie dostępne.

Obecnie wartość obligacji wojskowej na Ukrainie wynosi tysiąc hrywien. Osoby fizyczne i prawne mogą je dobrowolnie kupować w celu wsparcia armii. W ubiegłym roku z emisji obligacji wojskowych wpłynęło prawie 600 mld UAH.

Wojskowi broniący Ukrainy otrzymują godziwe świadczenia pieniężne, które składają się z dwóch części – miesięcznego dodatku pieniężnego (uzależnionego od zajmowanego stanowiska, stopnia, stażu pracy itp.) oraz dodatkowej nagrody pieniężnej ustalanej w okresie stanu wojennego. Dla tych żołnierzy, którzy nie biorą bezpośredniego udziału w działaniach wojennych, dodatkowe wynagrodzenie wynosi około 1000 UAH dziennie, a dla tych, którzy biorą udział w walkach, około 3000 UAH dziennie.

Andrij Olenin

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-