„Moscovium został przemianowany na Ucrainium, dlaczego nie na Banderium”

„Moscovium został przemianowany na Ucrainium, dlaczego nie na Banderium”

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda rozpowszechnia fejk dotyczący zmiany nazwy pierwiastka chemicznego na Ukrainie

Kremlowskie środki masowego przekazu, kanały Z-telegram i prorosyjskie konta na Twitterze rozpowszechniają zdjęcia układu okresowego pierwiastków chemicznych rzekomo opublikowanemu na Ukrainie, z których jeden nazywa się Ucrainium.

Propagandziści twierdzą, że w ten sposób na Ukrainie „przemianowano” pierwiastek chemiczny Ununpentium, który w 2016 r. znalazł się w tabeli pod numerem 115. Później nazwano go Moscovium na cześć obwodu  w  rosji, w którym po raz pierwszy został zsyntetyzowany.

Jako dowód podaje się historię na Instagramie rzekomej Ukrainki, która widziała w sprzedaży okresowy układ pierwiastków chemicznych w nienazwanym sklepie „papierniczym”, w którym pierwiastek z numerem 115 nazywa się Ucrainium. Sądząc po tekście w opowiadaniu, kobieta jest oburzona, bo nawet „po 20 latach” po ukończeniu szkoły pamięta wszystkie pierwiastki chemiczne, a nigdy czegoś takiego nie widziała.

W dolnej części zdjęcia tablicy widoczny jest e-mail należący do wydawnictwa Litera-LTD, które specjalizuje się w wydawaniu podręczników i pomocy dydaktycznych dla przedszkolaków, uczniów i uczniów szkół zawodowych i technicznych. Możesz również zobaczyć cztery ostatnie cyfry numeru telefonu kierownika sklepu internetowego Litera-LTD.

Taki okresowy układ pierwiastków chemicznych nigdy nie był wydany, obraz jest fałszywy. Poinformowała o tym Ukrinform redaktor naczelna wydawnictwa Litera-LTD Olena Borodina. Powiedziała, że wydawnictwo nigdy nie wydało osobnej tablicy pierwiastków chemicznych. System okresowy występuje tylko w podręcznikach przygotowujących do egzaminów eksternistycznych. Ponadto tablica nie jest kolorowa, ale czarno-biała.

Również Olenaa Borodina podkreśliła, że wydawnictwo nigdy nie podaje numeru telefonu kierownika sklepu internetowego w swoich produktach drukowanych.

„Nigdy nie podajemy danych kontaktowych kierownika sklepu internetowego w naszych produktach drukowanych. Ten numer jest dostępny tylko na oficjalnej stronie internetowej. Po prostu wzięli dane z serwisu i wprowadzili je” – powiedziała redaktor naczelny wydawnictwa Litera-LTD.

Nie wiadomo też, w jaki sposób propagandyści mogli zobaczyć historie kobiety na Instagramie, ponieważ jej konto jest obecnie zamknięte jako prywatne.

Andrij Olenin

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-