Rosyjska propaganda wymyśliła „flash mob” amerykańskiej armii przeciwko wojnie z Rosją

Rosyjska propaganda wymyśliła „flash mob” amerykańskiej armii przeciwko wojnie z Rosją

Fact-checking
Ukrinform
Każdej decyzji partnerów o dostarczeniu broni Ukrainie towarzyszą rosyjskie fejki.

Rosyjskie i białoruskie środki masowego przekazu, kanały Z-telegram, a także rosyjskie konta na Twitterze udostępniły zdjęcie rzekomego żołnierza armii amerykańskiej, który „zorganizował flash mob” przeciwko „wojnie z Rosją” i rzekomo poprosił rząd o „trzymanie się z daleka od Ukrainy."

Ponadto zdjęcie zostało opublikowane na chińskim portalu społecznościowym „Wiebo”.

Z czasem kampania zbiega się z decyzją Waszyngtonu o przekazaniu Ukrainie czołgów „Abrams” .

Na zdjęciu mężczyzna w mundurze armii USA zakrywa twarz kartką papieru z napisami „Trzymajcie się z dala od Ukrainy!”, „Żadnej wojny z Rosją!”, „To nie jest nasza walka!”, „To nie nasza sprawa!”, „Nie zamierzam za to zabijać!”, „Nie zamierzam za to umierać!”.

Teksty towarzyszące zdjęciu mówią, że w ten sposób wojsko USA „masowo uczestniczy” w flash mobie przeciwko wojnie na Ukrainie i dostawom broni.

To jest fejk, taki flash mob nigdy nie istniał. Co więcej, ten obraz ma prawie dziewięć lat. Po raz pierwszy pojawił się w Internecie 27 marca 2014 roku, dziewięć dni po aneksji Krymu i dwa tygodnie przed rozpoczęciem operacji antyterrorystycznej na wschodniej Ukrainie.

Później to zdjęcie wielokrotnie „pojawiało się” w różnych rosyjskich kampaniach informacyjnych. W 2015 roku trafił nawet na profesjonalne forum internetowe armii amerykańskiej Rally Point , gdzie prawdziwi weterani armii amerykańskiej potępili ten „czyn” w komentarzach – „wypowiedzi politycznych nie wolno wypowiadać w mundurze wojskowym, inaczej nie ukrywaliby swoich twarzy”.

Przedostatnia reinkarnacja tego fejku miała miejsce w październiku 2022 roku. Zdjęcia zostały udostępnione za pośrednictwem kont w Twitterze i sieci społecznościowej Gab.

Jednocześnie samo zdjęcie jest również sfabrykowane. Zostało stworzone w internetowym edytorze graficznym. Na oryginalnym, nieprzyciętym obrazie imgflip jest napisany małą czcionką w lewym dolnym rogu. Tak pisze się na zdjęciach, które są edytowane lub tworzone w tym edytorze online.

Wcześniej propaganda uruchomiła serię fejków przy okazji dostarczania na Ukrainę niemieckich czołgów „Leopard”, wśród których znalazł się fejk, że polscy czołgiści zostali zwolnieni z powodu odmowy walki na Ukrainie.

Andrij Olenin

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-