„Leopardy” dla Sił Zbrojnych - fejki rosyjskiej propagandy dotarły już do berlińskiego ZOO

„Leopardy” dla Sił Zbrojnych - fejki rosyjskiej propagandy dotarły już do berlińskiego ZOO

Fact-checking
Ukrinform
W odpowiedzi na rosyjskie fałszerstwo przedstawiciele ZOO mówili o swoim wsparciu dla Ukrainy

Kampania propagandowa wokół transferu czołgów Leopard 2 na Ukrainę trwa w rosyjskich środkach masowego przekazu i kanałach Telegram oraz na portalu społecznościowym Vkontakte. Tym razem Rosjanie udostępnili zdjęcie rzekomo zrobione przy wejściu do berlińskiego ZOO. Jak widać na zdjęciu, w tle widoczny jest apel dyrekcji ZOO do zwiedzających. Przedstawiciele ZOO mieli w nim zaapelować do gości, by „nie karmili lampartów pustymi słowami Zełenskiego, bo zwierzęta mogą się znudzić”. Zdjęcie jest fejkiem.

Przedstawiciele ZOO w komentarzu dla Ukrinform zauważyli: „Jesteśmy bardzo zaskoczeni fotomontażem. To zdjęcie jest fejkiem. Od początku wojny utrzymywaliśmy kontakt z ludnością z Ukrainy, a także udzielaliśmy pomocy humanitarnej i charytatywnej na rzecz ogrodów zoologicznych, m.in. kijowskiego ZOO. Ponadto w ciągu ostatnich kilku miesięcy zebraliśmy ponad 400 000 euro darowizn dla naszych kolegów z Ukrainy”.

Ukrinform otrzymał też świeże zdjęcia z różnych perspektyw miejsca, w którym powinien znajdować się antyukraiński napis. Tak jak się spodziewaliśmy, nie ma go.

Fejki dookoła przekazania czołgów Leopard 2 na Ukrainę są ostatnio bardzo popularne wśród rosyjskich propagandzistów. Już lansowali przekaz, że tak jakby zapłatą Polsce za te czołgi mogła być część terytorium Ukrainy. I że 14 czołgów Leopard 2, które Polska wyśle na Ukrainę, zostanie przekazanych wraz z polskimi załogami i dlatego niby się zwalnia ludzi.

Dmytro Badrak

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-