„Leopardy” z Polski nie dają spokoju rosyjskim propagandzistom

„Leopardy” z Polski nie dają spokoju rosyjskim propagandzistom

Fact-checking
Ukrinform
Stare narracje o nowych czołgach i fałszerstwie z mapą Ukrainy w polskiej telewizji

Kanały rosyjskiego Telegramu i internetowe środki masowego przekazu rozpowszechniły antyukraiński post, który został zilustrowany błędnym zdjęciem. Zdjęcie wydaje się być tylko kadrem z prognozy pogody polskiej telewizji TVP HD 1, ale mapa pokazuje ukraiński Lwów jako część Polski. Ponadto pod zdjęciem propagandyści sugerowali, że zapłatą za przekazanie czołgów Leopard 2 może być część terytorium Ukrainy.

Jak poinformowała Ukrinform służba prasowa TVP HD 1, mapa przedstawiona w poście propagandystów w ogóle nie była emitowana.

„Chociaż prezenterka wiadomości jest istotnie osobowością medialną, która prezentuje prognozę pogody dla Telewizji Trwam, jej sylwetka została wycięta z prognozy pogody TV Trwam i wklejona na mapę podobną do tej, z której korzysta TVP HD 1” — poinformował serwis prasowy Telewizji Polskiej.

Narracja o zamiarze zajęcia przez Polskę zachodniej Ukrainy systematycznie pojawia się ostatnio w rosyjskich mediach. Niedawno Ukrinform zdementował już informacje o dublowaniu nazw ulic na szyldach w języku polskim.

Sytuację wokół rosyjskich fejków skomentował ostatnio także Stanisław Żaryn, pełnomocnik polskiego rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP. Zwrócił uwagę, że rosyjska propaganda stara się kreować negatywny wizerunek Polski jako państwa awanturniczego, prowadzącego z Rosją zastępczą wojnę na terytorium Ukrainy i planującego zajęcie części terytorium Ukrainy.

Przekazanie przez Polskę czołgów Leopard 2 Ukrainie nie daje spokoju rosyjskim propagandzistom w fabrykowaniu coraz to nowych fejków.

Dmytro Badrak

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-