W Polsce zdementowali fejk o wysłaniu na Ukrainę polskich załóg czołgów Leopard 2

W Polsce zdementowali fejk o wysłaniu na Ukrainę polskich załóg czołgów Leopard 2

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda rozpowszechnia informację, że polscy czołgiści są zwalniani za odmowę walki na Ukrainie

Kremlowskie środki masowego przekazu, kanały Z-telegram i prorosyjskie konta na Twitterze rozpowszechniają wideo, w którym rzekomy „polski bloger wojskowy” mówi, że polscy czołgiści są masowo zwalniani z powodu odmowy walki na Ukrainie.

W szczególności "bloger" podaje, że 14 czołgów Leopard 2, które Polska wyśle na Ukrainę, zostanie przekazanych wraz z polskimi załogami. Z tego powodu polska armia zdaje się zwalniać czołgistów.

Informację tą zdementował były dowódca wojsk lądowych RP, były wiceminister obrony kraju gen. Waldemar Skrzypczak.

„Oczywiście, że to fejk. To nonsens, ponieważ polski rząd nigdy nie zamierzał przekazywać czołgów Leopard 2 z polskimi załogami na Ukrainę. Nawet nie byliby w stanie tego zrobić, bo zabrania tego prawo” – powiedział w komentarzu do Ukrinform polski generał, który jest zawodowym czołgistą.

Według niego "scenariusz tego fejku powstał w Moskwie, a jego autorami są prawdopodobnie Pieskow (rzecznik Putina - red.) lub Zacharowa (rzeczniczka MSZ Rosji - red.)", bo nikt w Polsce nie wymyśliliby czegoś takiego, bo to ewidentne łamanie prawa tego kraju.

Polski „ekspert” cytowany przez rosyjską propagandę to podpisany Marcin Kubicki. Waldemar Skrzypczak zaznaczył, że pierwszy raz słyszy o takiej osobie.

Generał dementuje też nieprawdziwe informacje, jakoby polskie załogi 14 czołgów Leopard 2, które polski rząd zamierza przerzucić na Ukrainę, mają być zwalniane z wojska.

Skrzypczak zaznaczył, że Polska skompletowała już załogi do czołgów Leopard 2. Nauczą się też oni obsługi amerykańskich czołgów Abrams i południowokoreańskiego K2 Black Panther, które już weszły do ​​służby w polskiej armii.

Czołgiści w polskiej armii będą w najbliższych latach jedną z najbardziej poszukiwanych specjalności wojskowych, gdyż w zeszłym roku Polska kupiła 366 czołgów Abrams (nowych i wycofanych) z USA i około tysiąca czołgów K2 Black Panther z Korei Południowej. Polska armia będzie więc potrzebować jeszcze bardziej doświadczonych czołgistów.

Wcześniej w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział przekazanie kompanii 14 niemieckich czołgów Leopard 2. Premier kraju Mateusz Morawiecki powiedział, że czołgi zostaną przekazane Ukrainie, nawet jeśli Niemcy nie wyrażą na to zgody.

Andrij Olenin, Jurij Banachewycz

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-