Duda, Biden i von der Leyen to najpopularniejsi przywódcy na Ukrainie

Duda, Biden i von der Leyen to najpopularniejsi przywódcy na Ukrainie

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent RP Andrzej Duda drugi rok z rzędu liderem sympatii społecznej na Ukrainie. W pierwszej trójce znaleźli się także prezydent USA Joe Biden i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Świadczą o tym dane ankiety „Dyplomacja wojenna. Co Ukraińcy sądzą o dążeniu Ukrainy do członkostwa w UE i NATO w czasie wojny”, przeprowadzonej przez Info Sapiens Sp. z oo na zlecenie Centrum „Nowa Europa”, informuje Ukrinform.

„Drugi rok z rzędu prezydent Polski jest liderem sympatii społecznej na Ukrainie — ufa mu 87% obywateli (dla porównania w 2021 roku odsetek ten wynosił 52%). Na drugim miejscu uplasowali się prezydent USA Joe Biden (79 proc.) i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (73 proc.) - zauważają autorzy badania.

Dodali, że generalnie można mówić o znacznym wzroście zaufania do zagranicznych liderów w stosunku do 2021 roku. Jednocześnie, zdaniem autorów badania, można przypuszczać, że trójkę liderów mógłby nieco zmienić były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, którego Ukraińcy traktują bardzo ciepło.

„Warto jednak zauważyć, że nowy szef brytyjskiego rządu Rishi Sunak zajmuje czwarte miejsce – ufa mu 64% Ukraińców. Dane te mogą wskazywać, że Ukraińcy są świadomi, że wsparcia dla Ukrainy w obliczu inwazji na pełną skalę udzielają państwa, a nie osobiście ich przywódcy. I dlatego Wielka Brytania pozostanie przyjacielem Ukrainy, niezależnie od tego, kto stanie na czele rządu” – zauważają autorzy badania.

Jak pokazało badanie, Putin i Łukaszenka to przywódcy zagraniczni, którym Ukraińcy drugi rok z rzędu nie ufają najbardziej — 97% i 94% respondentów. Duża część Ukraińców nie ufa też Xi Jinpingowi (73%) i Viktorowi Orbanowi (69%) — w porównaniu z 2021 r. nastąpił trzykrotny wzrost nieufności wobec tych przywódców.

Ukraińcy zaczęli też mniej ufać prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi (poziom nieufności wzrósł o 27 procent) i prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi (o 14 procent) .

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16-25 grudnia 2022 r. metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) na losowej próbie numerów telefonów komórkowych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji Ukrainy (w wieku 18 lat i więcej). Struktura próby odpowiada strukturze populacji według takich parametrów jak płeć, wiek, wielkość miejscowości i region przedwojennego miejsca zamieszkania według danych GUS na dzień 1 stycznia 2011 r. 2022. Badanie nie zostało przeprowadzone w Autonomicznej Republice Krymu, mieście Sewastopol, a także na innych terytoriach Ukrainy czasowo okupowanych przez Rosję, gdzie ukraińscy operatorzy nie świadczą usług telefonii komórkowej. Ponadto badanie nie obejmuje w wystarczającym stopniu Ukraińców, którzy wyjechali za granicę. Maksymalny błąd teoretyczny nie przekracza 3,1%.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-