Rosja podsyca narrację o rzekomych zamiarach Polski okupacji zachodniej Ukrainy

Rosja podsyca narrację o rzekomych zamiarach Polski okupacji zachodniej Ukrainy

Fact-checking
Ukrinform
Kanały rosyjskiego Telegramu rozpowszechniały fałszywe informacje o nazwach ulic i napisach w języku polskim we Lwowie i obwodzie.

Kanał rosyjskiego Telegramu rozpowszechnił informację, że decyzją Lwowskiego ODA szyldy i nazwy ulic we Lwowie i części obwodu są powielane po polsku. Rosjanie poparli tę informację cytatem szefa lwowskiej ODA Maksyma Kozyckiego. „W najbliższym czasie spodziewamy się napływu polskich turystów. Zrobimy wszystko, aby nasi goście mogli się wygodnie poruszać”.

Wyszukiwarka Google nie wydaje żadnej wzmianki o podanym cytacie.

W oficjalnych zasobach Lwowskiego ODA nie ma takiej informacji.

Lwowskie ODA zdementowało doniesienia o rzekomym zamiarze powielania znaków i nazw ulic w języku polskim i podkreśliło, że wszystkie oficjalne informacje są zamieszczane na stronie internetowej, portalach społecznościowych administracji czy szefa ODA. Ponadto służba prasowa zauważyła, że informacja ta nie została podana, a cytat szefa Lwowskiej ODA jest fałszywy.

Już wcześniej propagandziści lansowali narrację o polskich planach okupacji zachodniej Ukrainy. Jak napisali eksperci projektu fact-check „BezBrehni”, Skabejewa rozpowszechniała takie dezinformacje na tle wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kijowie. Po tym, jak Wołodymyr Zełenski złożył w Radzie Najwyższej projekt ustawy o szczególnym statusie prawnym obywateli polskich na Ukrainie, starała się przekonać swoich telewidzów, że nic nie stoi na przeszkodzie, by Polska wysłała swoje jednostki na Ukrainę.

Był też fejk o sfabrykowanym rozkazie dotyczącym ataku Polski na Ukrainę. Później sam Putin mówił o rzekomych planach zajęcia terytoriów ukraińskich przez Polskę.

Jak donosi Ukrinform , zdaniem Wołodymyra Zełenskiego, informacja że Polska rzekomo chce przejąć zachodnią Ukrainę to propaganda, „rakiety informacyjnej mająca wywołać panikę”.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-