„Biolaboratorium” w Odessie - cynizm, który nie może dosięgnąć dna

„Biolaboratorium” w Odessie - cynizm, który nie może dosięgnąć dna

Fact-checking
Ukrinform
Do fejku o sprzedaży „biomateriału” poległych żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy rosyjska propaganda wykorzystała zdjęcie z Buczy.

Rosyjskie strony w Telegram i media internetowe rozpowszechniają fejkowe „śledztwo” anonimowych „ukraińskich dziennikarzy”, że „biomateriały” zmarłych ukraińskich żołnierzy są sprzedawane za granicę w Odessie, ich szczątki są palone, a krewnym mówi się, że ich krewni „zaginęli” ".

I niby to, że zajmują się „czarną transplantologią” w laboratorium referencyjnym w Ukraińskim Instytucie im. Miecznikowa pod adresem ul. Cerkowna 2/4, a procesem kieruje profesor Serhij Pozdniakow.

Jako dowód przytoczono zdjęcia czarnych toreb z ciałami w ciężarówce oraz zrzuty ekranu z witryny monitorującej e-zamówienia Clarity-Project.

Zdjęć ze zwłokami w workach nie robiono w Odessie – są one z Buczy. W workach tych znajdują się niezidentyfikowane ciała osób torturowanych przez okupantów. Propagandyści dodali jedynie znak wodny „Typowa Odessa”.

Organizacja o nazwie „Ukraiński Instytut Badawczy Miecznikowa” już nie istnieje, ponieważ instytut ten został zreorganizowany w 2015 roku i stał się częścią Centrum Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Ukrainy. Podmiot prawny pod tą nazwą jest w trakcie likwidacji od 2016 roku. Na jego bazie powstał Instytut Przeciwzarazowy im. Miecznikowa przy „Centrum Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Ukrainy”.

Profil działalności laboratorium jest zupełnie inny: zbierało ono i badało niebezpieczne wirusy i patogeny https://phc.org.ua/news/nacionalna-virusologichna-referens-laboratoriya-ta-odeska-subregionalna-laboratoriya-cgz oraz nie nie angażowało się w przeszczepy narządów. Po rozpoczęciu epidemii koronawirusa w laboratorium powstało centrum badań na obecność koronawirusa.

Źródłem fejku jest wideo z rzekomego „śledztwa” w sprawie tzw. „biolaboratoriów” w Odessie. Wideo jest opublikowane na kanale YouTube „Typowa Odessa” i kanale Telegram o tej samej nazwie. Główną treścią tych kanałów są historyczne zdjęcia Odessy, cytaty z rosyjskich klasyków i prorosyjskie narracje.

Informacje przedstawione w filmie nie są oparte na faktach, ale na tzw. „źródłach własnych”.

Laboratorium referencyjne w Odessie było atakowane przez rosyjską propagandę i prorosyjskich polityków na Ukrainie jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę. Takie „śledztwa” prowadziły środki masowego przekazu, które były częścią puli Wiktora Medwedczuka .

Andrij Olenin

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-