Mistrzostwa Świata w piłce nożnej i rosyjskie fejki

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej i rosyjskie fejki

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda podrobiła apel związku piłkarskiego Kataru do Ukrainy.

Kanały rosyjskiego Telegramu rozpowszechniają sfabrykowany apel Katarskiego Związku Piłki Nożnej do Ukrainy, wykorzystując jako pretekst wideo-apel Zełenskiego przed finałami mistrzostw świata zablokowany przez FIFA. W poście, który rzekomo pojawił się na oficjalnej stronie Katarskiego Związku Piłki Nożnej na Twitterze, czytamy: jeśli Ukraina poczuje się urażona zakazem, może opuścić FIFA, a sport zniknie z polityki.

Zrzut ekranu w poście jest fałszywy, chociaż wyszukiwanie obrazu w Google prowadzi do oficjalnej strony Qatar Football Association na Twitterze.

A na nim jest post ze zdjęciem reprezentacji Maroka , którego używali Rosjanie, ale jest tam zupełnie inny tekst, niezwiązany z Ukrainą. W oryginale Katarski Związek Piłki Nożnej oddał hołd marokańskiej drużynie, która dobrze spisała się w turnieju.

Ponadto post, który faktycznie istnieje na oficjalnej stronie Qatar Football Association na Twitterze, oraz sfabrykowany zrzut ekranu mają mniej więcej taką samą liczbę polubień, udostępień i komentarzy. Oznacza to, że rosyjska propaganda użyła zrzutu ekranu oryginalnego postu i zmieniła podpis na własny.

Oznaczenia pod oryginalnymi i sfabrykowanymi doppisami również są takie same. W obu przypadkach odnotowano oficjalne konta na Twitterze FIFA i reprezentacji Maroka w piłce nożnej.

Nawiasem mówiąc, sam Katar, jak się okazało z oficjalnego oświadczenia w Kancelarii Prezydenta, nie był przeciwny wideo-apelowi Zełenskiego, a decyzję podjęła FIFA.

„Katar poparł inicjatywę prezydenta, ale FIFA zablokowała tę inicjatywę i nie pozwoli na pokazanie wideo prezydenta przed meczem finałowym” - powiedziała Kancelaria Prezydenta w komentarzu do CNN.

Rosyjska propaganda często wykorzystuje zagraniczne platformy do tworzenia fejków. Jeden z najnowszych przykładów, również związanych z mundialem w Katarze, analizował tutaj Ukrinform.

Dmytro Badrak

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-