W Rosji przesadzono Europejczyków na konie i osły

W Rosji przesadzono Europejczyków na konie i osły

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda, grożąc wysokimi cenami paliwa, rozsiewa „europejską” reklamę sfilmowaną na przedmieściach Moskwy.

W rosyjskich środkach masowego przekazu i kanałach Telegramu rozpowszechniany jest „społecznościowy film wideo” . Na filmie mężczyzna wsiada na parkingu do Mini Coopera, którego ciągnie koń a wnętrze samochodu jest wypełnione sianem. Inny bohater filmu próbuje dosiąść osła.

Film kończy się „dobrą” radą w języku angielskim z rosyjskimi napisami, która brzmi: „Drodzy Europejczycy, przestawcie się na alternatywne środki transportu. Bo paliwo będzie tylko droższe”.

Inny państwowy rosyjski środek masowego przekazu, skierowany do międzynarodowej publiczności , od co najmniej tygodnia pokazują to wideo zamiast reklam między programami, ale bez rosyjskich napisów.

Klip jest udostępniany przez prorosyjskie konta w anglojęzycznym segmencie Twittera.

Wideo pojawiło się również w greckich i serbskich zasobach internetowych .

W rosyjskim internecie to wideo jest przedstawiane jako „reklama społecznościowa” nakręcona w Europie.

Jednocześnie w Internecie można znaleźć parking z wideo jako takim, który jest wynajmowany do kręcenia seriali telewizyjnych, filmów i reklam i należy do centrum biznesowego „Khimki One” pod adresem ul. Leningradzka, 25 w mieście Chimki pod Moskwą.

Film pojawił się w zasobach informacyjnych w pierwszej dekadzie grudnia 2022 roku, ale został przesłany do internetu 12 czerwca. Następnie wideo o wymownym tytule „Future… Europe” zostało przesłane do rosyjskiego serwisu hostingowego wideo Tubix.com. Platforma ta pojawiła się w Rosji w połowie 2022 roku – jako namiastka YouTube. Ale sądząc po liczbie wyświetleń wideo na hostingu, coś poszło nie tak i usługa nie stała się popularna.

W ciągu pół roku wideo miał tylko dziewięć wyświetleń. Został tam przesłany przez użytkownika o pseudonimie Vall. Z opisu jego profilu wiemy tylko, że jest z Rosji.

Obecnie rosyjska propaganda próbuje promować wideo wśród europejskich odbiorców za pomocą Twittera. Po raz pierwszy został opublikowany przez użytkownika o pseudonimie Russian Market i portretem Władimira Putina na jego awatarze. Post zawiera link do anglojęzycznego kanału Telegram o tej samej nazwie. Odnosi się to do maksymalnej ceny zakupu rosyjskiej ropy na poziomie 60 USD za baryłkę, którą przyjęły kraje G7, oraz groźby Kremla wstrzymania dostaw ropy do krajów, które przystąpiły do ustalonej ceny.

Rosja próbuje wpływać na opinię publiczną Europejczyków, ale ceny paliw w Europie obecnie nie rosną . Ich szczyt przypadał na maj-czerwiec, kiedy w krajach takich jak Austria, Hiszpania, Włochy, Francja i Niemcy litr benzyny A-95 kosztował ponad 2,1 euro. Wtedy to wideo zostało opublikowane w sieci. Benzyna potaniała średnio o 50 eurocentów w ciągu sześciu miesięcy.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-