W Polsce leczy się ponad 100 rannych ukraińskich żołnierzy

W Polsce leczy się ponad 100 rannych ukraińskich żołnierzy

Ukrinform
Na dzień dzisiejszy w polskich szpitalach leczonych jest ponad 100 ukraińskich żołnierzy oraz około 2-3 tys. ukraińskich cywilów.

Poinformował o tym szef polskiego Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski w komentarzu dla korespondenta Ukrinformu.

Według niego „do tej pory ponad 100 rannych ukraińskich żołnierzy zostało przetransportowanych pociągami do Polski czterema rejsami specjalnymi”. Ponadto ukraiński personel wojskowy przyjeżdża na rehabilitację do RP innymi środkami transportu.

Niedzielski podkreślił, że strona polska jest otwarta na współpracę z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy i „stara się organizować transport (przewóz ofiar - red.), gdy tylko zajdzie taka potrzeba".

Zaznaczył, że na leczenie do Polski przyjeżdżają też pacjenci z Ukrainy, którzy odnieśli różne obrażenia w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej lub w celu leczenia poważnych chorób.

„Liczbę pacjentów cywilnych z Ukrainy w polskich szpitalach szacuje się na dzień dzisiejszy na 2-3 tysiące" - podkreślił polski minister.

Zaznaczył jednocześnie, że potencjał przyjmowania pacjentów z Ukrainy do Polski ocenia się na „kilka tysięcy".

„Dlatego jest spore pole do popisu" - stwierdził szef polskiego resortu zdrowia.

Niedzielski poinformował, że Warszawa udziela Kijowowi znaczącej pomocy w kwestii pomocy medycznej w związku z pełną agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Chodzi nie tylko o leczenie pacjentów wojskowych i cywilnych w RP, ale także o przekazanie pomocy – sprzętu medycznego, generatorów, leków, środków medycznych.

„Ta pomoc ma charakter kompleksowy i cały czas trwa" - powiedział szef MZ.

Ponadto Polska udziela Kijowowi pomocy na ścieżce reformowania branży medycznej Ukrainy w kontekście integracji europejskiej Ukrainy.

Zaznaczył, że w Polsce rozpoczął się pierwszy z pięciu turnusów szkoleniowych dla ukraińskich medyków, którzy zdobędą wiedzę z zakresu ewakuacji lotniczej. Według niego, tworzenie lotniczej służby ratowniczej Ukrainy to proces, który potrwa wiele lat. Dlatego Polska chce być partnerem Ukrainy we wdrażaniu reform w dziedzinie medycyny na drodze integracji Ukrainy z UE, w szczególności w tej dziedzinie.

Jak poinformowała agencja, w bazie lotniczej ratownictwa w Warszawie rozpoczęło się szkolenie pierwszej grupy medyków z Ukrainy w zakresie ewakuacji lotniczej rannych wojskowych i cywilów. W szkoleniu bierze udział 10 ukraińskich lekarzy z pięciu obwodów – kijowskiego, lwowskiego, czerkaskiego, odeskiego i iwano-frankowskiego.

Na dzień dzisiejszy w Polsce może przebywać około 3,5 mln osób, z czego do 1,3 mln przybyło po rozpoczęciu pełnej zbrojnej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-