Jak Rosprop próbuje ukryć osądzanie Hołodomoru na Ukrainie przez światowych przywódców

Jak Rosprop próbuje ukryć osądzanie Hołodomoru na Ukrainie przez światowych przywódców

Fact-checking
Ukrinform
Podrobione zdjęcie z wizyty polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie zostało rozpowszechnione w rosyjskim Telegramie

Premier Mateusz Morawiecki nie złożył kwiatów pod pomnikiem Stepana Bandery podczas wizyty w Kijowie. Ten fejk był rozpowszechniany na prorosyjskich kanałach Telegramu, sieciach społecznościowych propagandystów i internetowych środkach masowego przekazu.

To złożenie kwiatów nie mogło się odbyć, ponieważ w Kijowie nie ma takiego pomnika Stepana Bandery. Popiersie szefa OUN, które jest przedstawione na tym zdjęciu, znajduje się we wsi Koziwka w obwodzie tarnopolskim.

Zdjęcie Mateusza Morawieckiego zostało zaczerpnięte z prawdziwego zdjęcia opublikowanego na oficjalnym profilu Facebook Ambasady RP w Kijowie. Został on z niego po prostu wycięty i wstawiony w zdjęcie pomnika Bendery znalezione w Wikipedii.

W poście propagandyści wspominają o wydarzeniach, które miały miejsce na Wołyniu w latach 40. XX wieku, próbując skłócić Ukraińców i Polaków, dla których tragedia wołyńska jest wspólnym bólem obu narodów. Rospropaganda przesuwa punkt ciężkości z rzeczywistych celów wizyty.

Jednocześnie fałszywe zdjęcie może posłużyć do wywołania publicznego oburzenia w Polsce – aby pod presją publicznego potępienia polski rząd zmniejszył poparcie dla Ukrainy.

W rzeczywistości wtedy polski premier odwiedził pomnik ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933, gdzie złożył symboliczny bukiet przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu. Poinformowano o tym w komunikacie na oficjalnej stronie Ambasady RP na Ukrainie na Facebooku.

Od 2022 roku 22 kraje świata uznały Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego, w tym Rzeczpospolita Polska.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-