RT: dlaczego rosyjskie media państwowe nie powinny istnieć w cywilizowanym świecie

RT: dlaczego rosyjskie media państwowe nie powinny istnieć w cywilizowanym świecie

publikacja
Ukrinform
RT jest państwowym rosyjskim źródłem informacji.

Jego prawdziwą rolą jest bycie rzecznikiem Kremla wobec zagranicznej publiczności, ponieważ media nadawane są w języku angielskim, arabskim, hiszpańskim, rosyjskim i niemieckim. Dostępność tłumaczenia RT na różne języki i dostęp do niego zwiększa kilkakrotnie szanse na rozprzestrzenienie się dezinformacji. W ten sposób RT stała się największym na świecie rozsiewaczem fejków, manipulacji, dyskredytacji i kampanii propagandowych.

Obecnie program RT koncentruje się głównie na wojnie z Ukrainą. RT powiela bezpośrednią retorykę Kremla dotyczącą usprawiedliwiania wojny, dyskredytuje Ukrainę na arenie międzynarodowej, przekonuje o „nieskuteczności” sankcji i wzywa do zaprzestania pomocy wojskowej.

Jednak RT jest zagrożeniem informacyjnym nie tylko dla Ukrainy, ale i dla świata. Kremlowska propaganda wykorzystywała RT jako tubę do szerzenia dezinformacji na długo przed rosyjską inwazją na Ukrainę na pełną skalę. Przekazy rozpowszechniane za pośrednictwem tego zasobu kompromitowały nie tylko państwo ukraińskie, ale cały świat demokratyczny, wzbudzały wrogość wobec państw zachodnich, organizacji międzynarodowych i podważały zaufanie do systemu opieki zdrowotnej.

W marcu UE nałożyła sankcje na kanały telewizyjne RT English, RT UK, RT Germany, RT France, RT Spanish i wstrzymała ich nadawanie w krajach UE. Jednak wciąż istnieje wiele krajów na świecie, w których RT nadal nadaje i prowadzi kampanie propagandowe wśród zagranicznych odbiorców.

Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji przeanalizowało zawartość rosyjskich i zagranicznych redakcji RT oraz ich najgłośniejsze wypowiedzi, aby wyjaśnić, dlaczego rosyjskie media państwowe nie mają miejsca wśród zasobów informacyjnych cywilizowanego świata.

Wzywanie do ludobójstwa na Ukrainie i pełnej nienawiści

    RT Rosja, program „Antonimy”.

„Byłaby to idealna mapa bez Ukrainy. Na przykład Ukraina jest częścią Rosji. Miłujący wolność, dumny naród gnijący pod uciskiem imperium zła i mroku” – powiedział niedawno na antenie programu Antonimy były dyrektor rosyjskojęzycznej stacji RT, propagandysta Anton Krasowski.

Później, 16 lutego 2021 r., redaktor naczelna RT Margarita Simonyan również udostępniła ten fragment filmu o „mapie bez Ukrainy” na swoim kanale Telegram. Tym samym kontynuując propagowanie podobnego przekazu własnymi kanałami i wyrażając pozytywne poparcie dla słów Antona Krasowskiego.

Akceptacja działań propagandysty Antona Krasowskiego przez redakcję RT doprowadziła jedynie do nasilenia nawoływań do ludobójstwa wobec Ukrainy. Bezpośrednie wezwanie do ludobójstwa ukraińskich dzieci wystosował ten sam Anton Krasowski już w październiku 2022 roku. Na  kanale telewizyjnym RT Rosja propagandysta nawoływał do „topienia i palenia ukraińskich dzieci”.

„I trzeba było takie [dzieci] topić w Tyśnie. Właśnie tutaj, gdzie "Kacza płynie". Utopmy te dzieci, utopmy je właśnie w Tyśnie. […] Powiedział wprost, że Moskale okupują i natychmiast wrzucają je do rzeki z szalejącym nurtem. [...] A tam [w Karpatach] każdy dom nazywa się świerkowym. I tu, prosto do tego świerkowego domu, żeby tam zabijać i palić” – oświadczył.

Sprawa ta okazała się na tyle głośna, że ​​RT początkowo zdecydowała się „zerwać współpracę” z Krasowskim, aby formalnie nie mieć nic wspólnego z tą wypowiedzią. Jednak nawet kilka tygodni po premierze RT przywrócił Krasowskiego na antenę: 1 listopada wyemitowano kolejny film z serii „Rosja: XXI wiek”, poświęcony rosyjskiemu sportowi za panowania prezydenta Putina. Autorem i prezenterem filmu, co zaskakujące, jest ten sam Anton Krasowski.

Taki powrót propagandysty na fale RT potwierdza prawdziwe intencje koncernu medialnego, które są absolutnie zgodne z apelami samego Antona Krasowskiego.

    RT Rosja, 2022

Apele propagandysty Antona Krasowskiego nie są odosobnione. Wcześniej wyraził podziw dla masowych rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę 10 października. Przypomnijmy, że w wyniku ostrzału tego dnia trafiono kładkę pieszo-rowerową w centrum Kijowa, plac zabaw dla dzieci, uszkodzono Uniwersytet Szewczenki, Filharmonię i dwa muzea. Propagandysta Anton Krasowski skomentował wydarzenia w RT Rosja: „Po przeczytaniu tej wiadomości tańczyłem z radości na balkonie. [...] Ale tak naprawdę na to czekała Rosja. […] Chcemy, żeby tak było. Chcemy tego każdego dnia. Chcemy, aby cała Rosja, każdy Rosjanin zobaczył, że wygrywamy”.

Rozpowszechnianie fejków i teorii spiskowych

    RT Hiszpania, wywiad „Carlosa” o МН17, 2014

Po zestrzeleniu Boeinga MH17 rosyjska propaganda próbowała zrzucić całą winę na Ukrainę.

Jednym z przykładów takich prób był tzw. „Carlos” – rzekomy hiszpański kontroler ruchu lotniczego, który twierdził, że w czasie tragedii pracował na lotnisku w Kijowie. W wywiadzie dla RT Hiszpania oskarżył Ukrainę o zestrzelenie samolotu.

Później, po zbadaniu tych zeznań, okazało się, że "Carlos" nigdy nie pracował jako kontroler i kłamał w sprawie tragedii za pieniądze, które otrzymał od Federacji Rosyjskiej w wysokości 48000 USD.

    RT America, „5G to niebezpieczny eksperyment na ludzkości”, 2019

Redaktorzy RT są również wielkimi fanami teorii spiskowych. Na przykład w maju 2019 r. amerykańska redakcja RT opublikowała komunikat, że „technologia 5G – technologia, która ma znacznie zwiększyć szybkość i czułość sieci bezprzewodowych – może po prostu zabić”.

W audycji RT America, zatytułowanej „Niebezpieczny eksperyment na ludzkości”, opisuje „tragiczne zagrożenia dla zdrowia” sygnałów 5G, w tym zwiększone ryzyko szeregu chorób, w tym raka mózgu, niepłodności, autyzmu, ataków serca i choroby Alzheimera.

Podważanie zaufania do systemu ochrony zdrowia poprzez manipulację tematem COVID-19

    RT Anglia, 2021

W szczytowym momencie pandemii koronawirusa RT oddała głos „ekspertom”, którzy zdyskredytowali restrykcje związane z kwarantanną i szerzyli poglądy antyszczepionkowe, dodatkowo dyskredytując zachodnią politykę restrykcji w związku z pandemią.

    RT Francja, 2021

Ponadto rosyjska propaganda rozpoczęła całe kampanie dyskredytujące opracowane szczepionki, które zostały przetestowane i okazały się skuteczne w celu promowania własnego „Sputnika V”. Na przykład artykuł, który RT France opublikował 23 kwietnia 2021 r., dotyczył rosyjskiej operacji przeciwko szczepionce Pfizera na COVID-19.

   RT Ameryka, 2021

Rosyjska propaganda zdyskredytowała też inną szczepionkę – Modernę. W artykule zatytułowanym „Szczepionka Covid-19 firmy Moderna otrzymała nagrodę za najlepszą szczepionkę” – od zdominowanego przez Stany Zjednoczone Kongresu Szczepionek z korporacyjnymi zbirami”, opublikowanym w maju 2021 r. twierdząc, że rosyjska szczepionka Sputnik V od COVID-19 „wykazała skuteczność”.

Dyskredytowanie demokratycznych wyborów

Z pomocą RT większość demokratycznych wyborów została zdyskredytowana przez rosyjską propagandę. Przykład:

    RT Anglia, Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

    RT Anglia, wybory prezydenckie na Ukrainie 2019

Wiadomości opublikowane po ogłoszeniu wyników drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie w kwietniu 2019 roku to jeden z przykładów dyskredytacji ukraińskich wyborów demokratycznych. W publikacji informacyjnej każda wypowiedź z pozdrowienia prezydenta USA, która podkreślała demokrację, wolne i uczciwe wyrażanie woli narodu ukraińskiego, jest ujęta w cudzysłów, jakby należało je zakwestionować. Jednocześnie propagandziści dodają, że sami „nie uznają prawomocności wyników wyborów”.

W artykule z grudnia 2020 r. RT przedstawił bezpodstawne twierdzenia o oszustwie w wyborach prezydenckich w USA w 2020 r., które wygrał Demokrata Joe Biden. W artykule opisano wideo z monitoringu, które Rudy Giuliani, ówczesny osobisty adwokat prezydenta Trumpa, przedstawił na rozprawie przed sądem w USA, aby zademonstrować twierdzenia Trumpa o oszustwach wyborczych w amerykańskim stanie Georgia podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Podżeganie do wrogości wobec Zachodu

    Ruptly TV, „masowe palenie flagi UE”, 2021

Ten przypadek jest wyraźnym przykładem tego, jak RT jest wykorzystywana przez propagandzistów do wzmacniania przekazu i szerzenia większej ilości dezinformacji. Tłem było to, że po 5 lipca 2021 r. rosyjska narracja obwiniła Zachód o eskalację sytuacji w Gruzji i wywołanie niepokojów społecznych. Retoryka gruzińskich prokremlowskich mediów, takich jak Alt-Info i Georgia and World, stała się bardziej asertywna, wymierzona w zachodnich dyplomatów, a także ogólnie w UE i Stany Zjednoczone, grożąc bardziej brutalnymi atakami.

Jeden z prezenterów skrajnie prawicowego „Alt-Info” bezpośrednio wezwał swoich zwolenników do dewastacji, podżegając ich do spalenia flagi UE i umieszczenia filmu na Facebooku. W rezultacie zwolennik ultrakonserwatywnego, prokremlowskiego polityka Lewana Wasadze i jego partia spalili unijną flagę na znak protestu przeciwko rzekomej obrazie gruzińskich świętych.

Rosyjskie media państwowe, takie jak RT, natychmiast podchwyciły ten trend i pokazały ludzi palących flagę UE w różnych krajach europejskich w różnym czasie, co sprawia wrażenie, że nastroje anty unijne są powszechne.

Oprócz powyższych przypadków rosyjska propaganda wykorzystywała zagraniczne redakcje RT do manipulowania wydarzeniami w Syrii, sprawami Nawalnego, Skripalów, ruchami protestacyjnymi „żółtych kamizelek” we Francji itp.

Nieustannie dyskredytuje się również UE, NATO oraz inne instytucje i organizacje międzynarodowe. Szerzą się niezdrowe fikcje o obecności „faszyzmu”, „nazizmu”, „terroryzmu”, „rusofobii” na Ukrainie i w krajach partnerskich.

Więcej przykładów jawnych fałszerstw RT można znaleźć w bazie danych EUvsDisinfo, a także w raporcie NewsGuard, w którym zebrano dyskredytujące i dezinformacyjne wypowiedzi, artykuły, filmy, które były dystrybuowane w szczególności za pośrednictwem RT Ameryka.

Wszystkie przypadki podane w tym materiale wskazują na dalekie od błędnych i nieodosobnionych przypadków dezinformacji. To wszystko są ukierunkowane kampanie propagandowe Kremla, których celem może być dowolne państwo, siła polityczna, a nawet jednostka. Firma medialna RT, która została stworzona od początku, aby celowo wprowadzać światową społeczność w błąd, teraz nie przestanie tego dobrowolnie robić. Jedynym sposobem na powstrzymanie jej szkodliwego wpływu informacyjnego jest przymusowe zaprzestanie korzystania z informacji propagandowych RT poprzez anulowanie jej audycji.

Iryna Subota, analityk w Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-