Czechy są gotowe przyjąć na leczenie więcej dotkniętych wojną Ukraińców

Czechy są gotowe przyjąć na leczenie więcej dotkniętych wojną Ukraińców

zdjęcie
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej ogłosiło gotowość przyjęcia na leczenie większej liczby obywateli Ukrainy, którzy ucierpieli w wyniku inwazji na Federację Rosyjską na pełną skalę.

Jak donosi Ukrinform, Ministerstwo Zdrowia Ukrainy ogłosiło to po spotkaniu szefów departamentów pod przewodnictwem ministra Wiktora Laszki z jego czeskimi odpowiednikami: Vlastimilem Valek i jego zastępcą.

Należy zauważyć, że głównymi tematami dyskusji o dalszej współpracy były ewakuacja ofiar wojny na leczenie, integracja Ukrainy z europejską przestrzenią medyczną, rozwój kompetencji ukraińskich lekarzy oraz kształcenie podyplomowe.

„Naszym celem jest, aby jak najwięcej Ukraińców otrzymało wykwalifikowaną pomoc i jak najszybciej wróciło do zdrowia, otrzymało protezy, przeszło rehabilitację. Jako Ministerstwo staramy się wysyłać na leczenie za granicę w ramach programu ewakuacji medycznej Komisji Europejskiej i bezpośrednio, dzięki współpracy bezpośrednio z rządami krajów europejskich – podkreślił Laszko.

Ze swojej strony Valek zauważył, że Czechy mają możliwość przyjęcia większej liczby osób na leczenie. Chodzi w szczególności o zapewnienie protetyki. Strony uzgodniły dalsze uzgodnienie szczegółów technicznych pogłębiania współpracy, które powinny być realizowane przez przedstawicieli resortów.

Jak zauważyło Ministerstwo Zdrowia, Ukraina powinna w najbliższych latach zintegrować się z europejską przestrzenią medyczną, więc państwo już podejmuje kroki w celu zbliżenia ukraińskiego ustawodawstwa i praktyk do zasad dorobku prawnego Unii Europejskiej, w szczególności w zakresie dziedzinie chorób zakaźnych, usług krwiodawstwa, przeszczepiania tkanek i komórek, wpływu tytoniu, a także ochrony danych dotyczących produktów leczniczych.

W szczególności w tym roku Ukraina przystąpiła już do programu EU4HEALTH, który pozwoli na rozwój współpracy w zakresie ochrony zdrowia i znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa zdrowia publicznego.

Departament przypomniał, że od początku wojny rząd czeski utworzył regularny pomost humanitarny dla transportu sprzętu medycznego i zapewnienia schronienia obywatelom Ukrainy dotkniętym wojną.

Jak informowaliśmy, 31 października czeska delegacja rządowa pod przewodnictwem premiera Petra Fiali przebywała z roboczą wizytą na Ukrainie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-