Ołena Zełenska odwiedziła ukraińską szkołę w Warszawie

Ołena Zełenska odwiedziła ukraińską szkołę w Warszawie

zdjęcie
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Pierwsza Dama Ołena Zełenska odwiedziła szkołę "Materynka" im. Dmytro Pawłyczki w Warszawie.

Jak donosi Ukrinform, Zełenska poinformowała o tym na Facebooku .

„Tysiące ukraińskich dzieci w tej szkole po cichu uczą się w jasnych salach lekcyjnych. Radośnie wybiegają na przerwę – lekcje przerywa tylko dzwonek, a nie syrena.

„Tysiące ukraińskich dzieci ma tu przyjaciół, zabawy, pierwsze załamania – normalne dzieciństwo” – napisała Zełenska.

Szkoła „Materynka” powstała w 2017 roku dzięki fundacji „Ukraińskie Centrum Edukacyjne”. Początkowo w „Materynce” uczyli według programów ukraińskich i autorskich. A już przez dwa lata szkoła całkowicie przeszła na program ukraińskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki, dzięki czemu uczniowie mogą otrzymywać ukraińskie dokumenty edukacyjne.

„Oczywiście w lutym zmieniło się życie szkoły. Szkoła udzielała schronienia nauczycielom ukraińskim – pracę znalazło tu ponad 60 nauczycieli. W instytucji rozpoczęła się nieplanowana rekrutacja studentów. Teraz rodzice ze spokojnym sercem wysyłają je rano na lekcje: dzieci są bezpieczne, poza tym uczą się w swoim ojczystym języku” – podkreśliła Zełenska.

Według niej Dmytro Pawłyczko, od którego imienia nosi nazwę szkoły, ma wiersz, który „prawdopodobnie wiele osób pamięta z dzieciństwa”.

„Nazywa się „Gdzie jest najlepsze miejsce na ziemi” i kończy się wersami: „Wszystkie narody są równe. A ziemia jest najlepsza tam, gdzie się urodziłeś!”. Bardzo zależy mi na tym, aby nasze dzieci wróciły do domu, gdzie będą na nie czekały ich rodzime szkoły – równie bezpieczne” – podkreśliła Zełenska.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-