Zełenski - Potrzebujemy nowego Chaplina, którego słowa zabrzmią ze wszystkich ekranów wolnego świata

Zełenski - Potrzebujemy nowego Chaplina, którego słowa zabrzmią ze wszystkich ekranów wolnego świata

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Współczesne kino potrzebuje nowego Charliego Chaplina, który podczas II wojny światowej nakręcił film „Dyktator” - aby kino znowu przestało być niemym.

Według Ukrinformu Wołodymyr Zełenski wyraził tę opinię w przemówieniu do uczestników i gości 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Zełenski przypomniał, jak w 1940 roku dzięki filmowi „Dyktator” kino przestało być niemym. Wtedy kino zaczęło rozmawiać i był to głos przyszłego zwycięstwa wolności. Na potwierdzenie swoich słów prezydent zacytował z filmu: „Nienawiść przeminie, dyktatorzy umrą, a władza, którą odebrali ludziom, wróci do ludzi. I dopóki ludzie umierają, wolność nigdy nie zginie.”

„Wydawałoby się, że wszyscy już myśleli, że horror w postaci wojny na pełną skalę, która mogłaby objąć cały kontynent, więcej się nie powtórzy. Ale znowu, jak wtedy, jest dyktator. Znowu, tak jak wtedy, trwa wojna o wolność. Znowu, tak jak wtedy, konieczne jest, aby kino nie było nieme"- powiedział ukraiński szef państwa.

Stwierdził, że trwa najgorsza wojna w Europie od II wojny światowej. To przede wszystkim zasługa jednej osoby – prezydenta Rosji Władimira Putina. Zełenski powiedział, że Ukraińcy umierają codziennie i nie ożyją po słowach „cięcie!”.

„Ale co o tym teraz słyszymy? Kino będzie milczeć, czy będzie mówić? Jeśli jest dyktator, jeśli jest wojna o wolność i jeśli znowu, tak jak wtedy, wszystko zależy od naszej jedności, to czy kino pozostanie poza tą jednością?” – zapytał prezydent.

Powiedział, że Ukraina będzie dalej walczyć, bo nie ma innego wyjścia niż walka o wolność i wyraził przekonanie, że dyktator przegra.

„Ale słowa powinny brzmieć jak w 1940 roku. Wybrzmiewać ze wszystkich ekranów wolnego świata. Potrzebujemy nowego Chaplina, który już teraz udowodni, że kino przestało być nieme” - podkreślił ukraiński szef państwa.

Jak poinformował Ukrinform, w dniach 17-28 maja odbędzie się 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-