Gdyby teraz odbyły się wybory - kogo Ukraińcy wybraliby na prezydenta

Gdyby teraz odbyły się wybory - kogo Ukraińcy wybraliby na prezydenta

Ukrinform
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę to największe poparcie wyborców miałby urzędujący prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Świadczą o tym wyniki ogólnoukraińskiego badania opinii publicznej „Postawy społeczno-polityczne ludności Ukrainy: wybory Prezydenta Ukrainy i Rada Najwyższa Ukrainy” przeprowadzonego w dniach 20-21 stycznia 2022 r. przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) – poinformował Ukrinform.

„Stosunkowo najwyższe poparcie ma Wołodymyr Zełenski (17,4% wszystkich respondentów i 23,5% spośród tych, którzy zamierzają głosować i zdecydowali o wyborze) i Poroszenko (odpowiednio 15,5% i 20,9%)"- zaznaczono w KMIS.

Dalej są: Julia Tymoszenko (8,8% i 11,8%), Ihor Smeszko (7,1% i 9,6%), Jurij Bojko (6,9% i 9,3%). Inni kandydaci mają mniejsze poparcie.

Jednocześnie KMIS odnotował, że w porównaniu z grudniem 2021 r. poparcie dla Petra Poroszenki wzrosło z 16,7% do 20,9% wśród ankietowanych. Wzrosło też poparcie dla Ihora Smeszko (z 6,8% do 9,6%), ale spadło dla Dmytra Razumkowa (z 8,1% do 5%) i Oleha Tiahnyboka (z 3,1% do 1,1%).

Badanie zostało przeprowadzone przez w dniach 20-21 stycznia 2022 r. przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii ( KMIS ). Zastosowana była metoda wywiadów telefonicznych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. W trakcie badania przeprowadzono 1205 wywiadów z osobami, którzy mieszkają we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krymu i niektórych obwodów obwodów donieckiego i ługańskiego). Teoretyczny błąd próbkowania (z prawdopodobieństwem 0,95) nie przekracza: 3,2% dla wskaźników bliskich 50%, 2,7% dla wskaźników bliskich 25%, 2,1% - dla wskaźników bliskich do 12%, 1,4% - dla wskaźników zbliżonych do 5%.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-