Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą dziś święto Chrztu Pańskiego

Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą dziś święto Chrztu Pańskiego

Ukrinform
Dziś, 19 stycznia, wierni obrządku wschodniego obchodzą święto Chrztu Pańskiego lub Objawienia Pańskiego.

Jest to trzecie, największe i ostatnie święto z serii świąteczno-noworocznych. Wśród wiernych nazywany różnie: Chrztem, Chrztem Pańskim, Epifanią, świętem Jordanu.

Podczas tego święta wspomina się i wychwala wydarzenie z Ewangelii - ochrzczenie Jezusa Chrystusa w rzece Jordan przez św. Jana Chrzciciela.

W Piśmie Świętym jest powiedziane, że podczas chrztu Jezusa z nieba w postaci gołębicy zstąpił Duch Święty, i odezwał się głos Boga, dlatego święto zwane jest też Objawieniem Pańskim.

We wszystkich kościołach w tym dniu odbywa się liturgia świąteczna, która kończy się Wielkim Poświęceniem Wody. Zwyczaj święcenia wody istniał od samego początku chrześcijaństwa i odbywa się na pamiątkę wydarzenia, kiedy to Jezus Chrystus poświęcił wody Jordanu.

Woda, poświęcona 18 i 19 stycznia, jest nazywana Wodą Jordańską, i ma ogromną siłę. Uświęca się nią świątynie i domy, daje pić ciężko chorym i trzyma w domu przez rok aż do następnego Objawienia Pańskiego.

Jedną z tradycji tego święta jest procesja do lodowej tafli, którą nazywa się Jordan, i masowe kąpiele w niej.

Istnieje wiele przesądów związanych z tym świętem. Jeśli ten dzień jest jasny i zimny - będzie suche lato, jeśli zachmurzenie i śnieg - obfite zbiory. Jeśli podczas Poświęcania Wody pada śnieg -to dobrze – pszczoły będą się płodzić i chleb rosnąć. Jeśli noc jest gwiaździsta - będzie urodzaj orzechów i jagód. W święto Chrztu Pańskiego po raz ostatni śpiewa się kolędy. W pradawnych czasach, po święcie, rozpoczynał się nowy sezon ślubny, który trwał do Wielkiego Postu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-