Ukraińcy nazwali „Polityków roku” i „Rozczarowania roku”

Ukraińcy nazwali „Polityków roku” i „Rozczarowania roku”

Ukrinform
Według ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego przez Fundację „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa, we współpracy ze służbą socjologiczną Centrum Razumkowa, prezydent Wołodymyr Zełenski znalazł się na szczycie obu rankingów - „Polityk Roku” i „Rozczarowania Roku”.

Ogłosił to analityk Fundacji „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa, Petro Burkowski na konferencji prasowej w Ukrinform na temat: „Noworoczne nadzieje i niespodzianki: z jakimi uczuciami i myślami Ukraińcy żegnają Stary i świętują Nowy Rok”.

Burkowski wyjaśnił, że w tym roku respondentom postanowiono zadać szereg pytań otwartych – to znaczy, że ludzie nie wybierali spośród proponowanych opcji, ale odpowiadali na to, co myśleli w czasie wywiadu.

Pytania dotyczyły tego, kogo w sondażach nazywają politykiem roku, a kogo - rozczarowaniem 2021 r., symbolem roku, człowiekiem roku i jakie zabawne lub śmieszne wydarzenie roku zapamiętali i jak nazwaliby mem mijającego roku.

Drugi rok z rzędu prezydent Wołodymyr Zełenski znalazł się na szczycie rankingów zarówno w rankingach Polityka Roku, jak i Rozczarowanie Roku. Muszę jednak powiedzieć, że w 2020 roku nominację tę nazwano „Przegranym Roku”. Oznacza to, że w tym roku 17% respondentów nazwało prezydenta Ukrainy „Politykiem roku”, a 45% respondentów nazwało go „rozczarowaniem roku” – powiedział Burkowski.

Według niego, jeśli porównamy te dane z ubiegłym rokiem, w obu kategoriach jest więcej osób, które nazywają prezydenta Ukrainy „Politykiem roku” i znacznie więcej jest tych, którzy nazywają go „rozczarowaniem”.

„Jeśli w ubiegłym roku prezydenta „przegranym” nazwał 28 proc., w tym roku 46 proc. nazwało go „rozczarowaniem” – powiedział ekspert.

Jednocześnie drugie miejsce w nominacji „Polityk Roku” należy do piątego prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko i byłego przewodniczącego Rady Najwyższej Dmytro Razumkowa - po 8%.

„Ale jeśli spojrzeć na nominację „Rozczarowanie Roku”, częściej wymieniany był piąty prezydent Ukrainy - 8,5%, a Razumkow był na trzecim miejscu. Tylko 3% o nim wspomniało” – podkreślił ekspert.

Burkowski zauważył, że prawie 15% respondentów stwierdziło, że w ogóle nie ma „Polityk Roku” 20% waha się, a 5% nie chce odpowiadać na pytania.

Według sondażu wśród polityków wymienianych przez ponad 1% respondentów jako „Politycy roku” i „Rozczarowania roku” znaleźli się: Julia Tymoszenko – odpowiednio 4,4% i 1,5%, Wiktor Medwedczuk – 1,2% i 3,2 % i Witalij Kliczko, który został wymieniony w obu nominacjach przez 1,1% respondentów.

Jednocześnie wśród polityków wymienianych tylko jako „Politycy roku” znaleźli się: Jurij Bojko – 3,7%, Jewgienij Murajew – 3,4%, Ihor Smeszko – 1,8%, Wołodymyr Hrojsman – 1,4%, Serhij Prytuła – 1%.

Ogólnopolskie badanie przeprowadziła Fundacja „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa wraz ze służbą socjologiczną Centrum Razumkowa w dniach 17-22 grudnia 2021 r. we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu i czasowo okupowanych terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego. Przeprowadzono wywiady z 2018 respondentami w wieku 18 lat i starszych. Teoretyczny błąd próbkowania wynosi 2,3%.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-