Zełenski jest na czele rankingu prezydenckiego, a „Sługa Narodu” – parlamentarnego

Zełenski jest na czele rankingu prezydenckiego, a „Sługa Narodu” – parlamentarnego

Ukrinform
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższym czasie, obecnego szefa państwa Wołodymyra Zełenskiego poparłoby 17% ankietowanych Ukraińców, a w wyborach parlamentarnych 15% respondentów głosowałoby na „Sługę Narodu”.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez służbę socjologiczną Centrum Razumkowa, donosi Ukrinform.

„Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższym czasie, W. Zełenski zdobyłby najwięcej głosów w pierwszej turze (17% wśród wszystkich respondentów lub 25% spośród tych, którzy zamierzają głosować i zdecydowali o wyborze)” - napisano w oświadczeniu.

11% i 17,5% ankietowanych zamierza głosować na lidera partii „Solidarność Europejska” Petro Poroszenkę, na współprzewodniczącego partii „Platforma Opozycyjna - Za Życie” Jurija Bojko - odpowiednio 8% i 11%, na lider „Batkiwszczyny” Julię Tymoszenko - odpowiednio 7% i 9%, na byłego przewodniczącego Rady Najwyższej Dmytro Razumkowa - 5,5% i 7,5%, a na lidera partii „Siła i Honor” Ihora Smeszko - odpowiednio 4% i 5%.

Na lidera partii „Nasi” Jewhena Murajewa zamierza głosować 4% i 5%, na lidera „Ukraińskiej strategii Hrojsmana” Wołodymyra Hrojsmana – odpowiednio 3,5% i 5%, na Oleha Laszko – odpowiednio 2,5% i 3% dla lidera partii lidera partii „Pozycja Obywatelska” Anatolija Hrycenko - odpowiednio 2% i 3%, na działacza politycznego i publicznego Serhija Prytułę - odpowiednio 2% i 2%, na jednego z liderów „Swobody" Rusłana Koszułyńskiego - odpowiednio 1% i 2%, a na mera Kijowa Witalija Kliczko - odpowiednio 1% i 1%.

W przypadku rywalizacji wyborczej w drugiej turze z Poroszenką Zełenski otrzymałby 25,7% głosów wszystkich respondentów lub 54% głosów tych, którzy wezmą udział w wyborach i już zdecydowali na kogo głosować, a Poroszenko – 21,9 i 46%.

Jeśli Zełenski i Bojko pójdą do drugiej tury, to 28,6% wszystkich respondentów lub 66,3% spośród tych, którzy zamierzają głosować i zdecydowali o wyborze, oddałoby głos na urzędującego prezydenta, a odpowiednio 17,3% i 33,7% na Bojko.

Jeśli Zełenski i Razumkow pójdą do drugiej tury, na Zełenskiego zagłosuje 23,3% wszystkich badanych lub 49,6% spośród tych, którzy zamierzają głosować i zdecydowali o wyborze, a odpowiednio 25,1% i 50,4% na Razumkowa.

Jeśli w najbliższym czasie odbędą się wybory do Rady Najwyższej, największe poparcie uzyskałaby partia „Sługa Narodu” –zagłosuje na nią 15% wszystkich respondentów lub 23% tych, którzy wezmą udział w wyborach i już zdecydowali, na którą partię zagłosują.

„Sługa Narodu”, „Platforma Opozycyjna - Za Życie”, „Solidarność Europejska”, „Batkiwszczyna” i „Partia Radykalna Oleha Laszko.”

12% i 19% respondentów jest gotowych głosować na partię „Solidarność Europejska”, odpowiednio 9% i 13% na partię „Platforma Opozycyjna - Za Życie”, odpowiednio 7% i 9% na partię „Batkiwszczyna”, a na partię Dmytro Razumkowa - odpowiednio 5 % i 7%.

Partia „Siła i Honor” uzyskałaby odpowiednio 4% i 6%, partia „Ukraińska Strategia Hrojsmana” – 3% i 4%, partia „Nasi” – 3% i 4%, „Swoboda" - 2% i 3,5%, „Partia Radykalna Oleha Laszko” - 2,5% i 3%, „Partia Serhija Prytuły" - odpowiednio 2% i 2%, partia "Pozycja Obywatelska" - 1% i 1,5%, partia UDAR - odpowiednio 1% i 1%, partia Szarija - odpowiednio 1% i 1%, a każda z pozostałych sił politycznych - mniej niż 1% wyborców.

Badanie zostało przeprowadzone przez służbę socjologiczną Centrum Razumkowa od 11 do 17 listopada 2021 r. metodą wywiadów osobistych (face-to-face) w miejscu zamieszkania respondentów. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. Próba nie obejmuje terytoriów tymczasowo niekontrolowanych przez władze Ukrainy - Autonomicznej Republiki Krymu, niektórych części obwodu donieckiego i obwodu ługańskiego. W trakcie badania przeprowadzono 2018 wywiadów. Błąd statystyczny badania nie przekracza 2,3% z prawdopodobieństwem 0,95.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-