Pomnik Emiliana Kowcza, księdzu obozu koncentracyjnego na Majdanku, zostanie odsłonięty w Lublinie

Pomnik Emiliana Kowcza, księdzu obozu koncentracyjnego na Majdanku, zostanie odsłonięty w Lublinie

Ukrinform
W poniedziałek 4 października w Lublinie zostanie odsłonięty pomnik wybitnego ukraińskiego humanisty księdza Emiliana Kowcza.

Uroczystości poprowadzą zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk i prezydent Lublina Krzysztof Żuk, donosi korespondent Ukrinform.

W ramach uroczystego wydarzenia w Katedrze Lubelskiej odbędzie się nabożeństwo pod przewodnictwem Zwierzchnika UKG Światosława. Później w Muzeum na Majdanku zapalone zostaną znicze.

Później odbędzie się uroczysta ceremonia poświęcenia i odsłonięcia pomnika ks. Emiliana Kowcza.

W ramach obchodów po raz dziewiąty zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda Błogosławionego Męczennika Emiliana Kowcza. Nagroda przyznawana jest corocznie za przykład poświęcenia i humanizmu życia osobistego, bohaterskie czyny w służbie człowiekowi oraz za pojednanie i zrozumienie między narodami. W 2021 r. Komitet Pamięci Błogosławionego Męczennika Emiliana Kowcza nagrodził polską reżyserkę Agnieszkę Holland, ukraińskiego reżysera i więźnia politycznego Ołeha Sencowa, amerykańskiego dyplomatę i męża stanu Daniela Frieda oraz Ruch Odkrywców ZHP i Płast - Ukraińską Organizację Skautową w Polsce - współtwórcę inicjatywy Płomień Braterstwa.

Przypomnijmy, że 25 marca na Drodze Męczenników Majdanku w Lublinie stanął pomnik Kowcza. Decyzję o jego budowie podjęły władze miasta Lublina w 2018 roku, a 22 lutego 2019 roku wmurowano pierwszy kamień.

Emilian Kowcz (1884-1944) - ukraiński ksiądz-misjonarz greckokatolicki, kapelan Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, działacz społeczny, patriota, błogosławiony ksiądz-męczennik. Podczas niemieckiej okupacji Galicji, próbując ratować Żydów przed zagładą, chrzcił ich i wydawał metryki chrztu, mimo zakazu władz okupacyjnych. Napisał do Hitlera list potępiający masowe mordy na Żydach i domagający się zezwolenia na odwiedzanie Żydów w getcie. Za te działania 30 grudnia 1942 został aresztowany przez gestapo i wtrącony do lwowskiego więzienia, a w sierpniu 1943 do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie potajemnie kontynuował działalność duszpasterską.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-