Zełenski prowadzi w rankingu prezydenckim

Zełenski prowadzi w rankingu prezydenckim

Ukrinform
Obecny szef państwa Wołodymyr Zełenski zajmuje pierwsze miejsce w rankingu prezydenckim: zagłosowałoby na niego 20% całej populacji lub 28% wśród tych, którzy już zdecydowali na kogo zagłosują i pójdą na wybory.

Świadczą o tym wyniki ogólnoukraińskiego badania socjologicznego „Nastroje społeczno-polityczne Ukraińców, III fala” „Jak wojna i koronawirus wpłynęły na notowania polityków”, przeprowadzonego przez Ukraiński Instytut Przyszłości wspólnie z „Nowa Grupa Marketingu Wizerunkowego”, informuje Ukrinform.

Tylko połowa (50%) obywateli deklarujących chęć oddania głosu w wyborach prezydenckich podjęła już decyzję o swoim wyborze. Jednocześnie druga połowa jeszcze nie wybrała (41%) lub nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie (9%).

„Wołodymyr Zełenski zajmuje pierwsze miejsce w wyborach wyborczych obywateli: 20% całej populacji lub 28% spośród tych, którzy deklarują udział w wyborach i zdecydowali, na kogo zagłosuj są gotowi do głosowania na niego. Jego dwaj najbliżsi przeciwnicy, Petro Poroszenko i Jurij Bojko, otrzymali po dwa razy mniej głosów: odpowiednio 11% i 10% (lub 15% i 14% wśród tych, którzy już zdecydowali i pójdą do urn). Julia Tymoszenko nadal zajmuje czwarte miejsce z 8% (11% wśród tych, którzy już zdecydowali i pójdą do urn). Zgodnie z wynikami badania, możemy powiedzieć, że ocena prezydenta i jego głównych rywali jest stabilna, ponieważ ich poparcie prawie się nie zmienia” – czytamy w oświadczeniu.

Spośród pozostałych kandydatów tylko lider partii „Władza i Honor” Ihor Smeszko uzyskałby 5% poparcia (8% wśród tych, którzy zdecydowali i pójdą do urn). Wszyscy pozostali potencjalni kandydaci na najwyższy urząd w wyborach otrzymaliby mniej niż 5% poparcia.

Liczba obywateli, którzy nie poszliby na wybory, zepsuli głosowanie, jeszcze nie zdecydowali, pozostaje bez zmian w stosunku do sondażu marcowego i stanowi jedną trzecią wyborców (33%) .

Według autorów badania, tradycyjnie popierają Zełenskiego młodzi ludzie poniżej 24 roku życia – 34%. Wraz ze wzrostem wieku badanych, ich skłonność do głosowania na niego spada i wśród osób starszych wynosi tylko 13%. Z drugiej strony osoby starsze dwukrotnie częściej popierają współprzewodniczącego frakcji OPZŻ Bojko (14% vs. 6% wśród młodych) i lidera Europejskiej Solidarności Poroszenkę (12% vs. 6% wśród młodych ludzi) ).

Jednocześnie Zełenski jest liderem wyborczym w centrum kraju (21% do 10% dla Poroszenki, a na południu z 23% do 16% dla Bojki). Na zachodzie jego główny rywal Poroszenko ma nieco wyższą notę – 19%, a Zełenski – 16%. Na wschodzie Bojko ma zbliżone notowania do urzędującego prezydenta – 20% w stosunku do 19%. Wynika to przede wszystkim z rosnącego poparcia przedstawiciela OPZŻ w Donbasie: tam Zełenski już trzykrotnie przegrał z Bojkiem – 10% wobec 31%. Niskie poparcie w obwodach donieckim i ługańskim koreluje z niskim zaufaniem do urzędującego i dużego odsetka zwolenników przedterminowych wyborów prezydenckich.

„Przepływ głosów między głównymi pretendentami do prezydentury – jak głosowaliby wyborcy, gdyby ich główny kandydat nie startował – pokazuje, że częściej głosy głównych kandydatów trafiałyby do Julii Tymoszenko. Jednocześnie elektoraty Zełenskiego, Bojki i Poroszenki prawie się nie przecinają, a przepływ głosów jest minimalny. Mówiąc najprościej, utworzyliśmy trzy siły polityczne o dość stabilnym rdzeniu, a teraz główna bitwa rozegra się na „wyborczym bagnie”. Każdy, kto może rozszerzyć swoje wpływy na tych ludzi lub stworzyć dla nich nową siłę polityczną, ma wszelkie szanse na zostanie liderem przyszłych wyścigów prezydenckich i parlamentarnych” – zauważają autorzy.

Badanie przeprowadzono w dniach 9-18 kwietnia 2021 r. Zastosowana była metoda face to face na interaktywnym kwestionariuszu na tablecie przy użyciu własnego oprogramowania ankietowego Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. W trakcie badania przeprowadzono 2400 wywiadów z osobami, którzy mieszkają we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krymu i Donbasu). Teoretyczny błąd próbkowania (z wyłączeniem efektu projektowego) nie przekracza 2,05% z prawdopodobieństwem 0,95.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-