Dziś na Ukrainie obchodzony jest Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni

Dziś na Ukrainie obchodzony jest Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni

zdjęcie
Ukrinform
W sobotę Ukraina obchodzi Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

Dzień jest obchodzony 20 lutego, co zostało ustanowione dekretem Prezydenta z 11 lutego 2015 roku. Rada Najwyższa 17 lutego 2021 r. uznała Rewolucję Godności za jeden z kluczowych momentów ukraińskiej państwowości i za propagator narodowej idei wolności .

To właśnie w tych dniach, w czasie Rewolucji Godności, konfrontacja narodu ukraińskiego z ówczesnym reżimem osiągnęła swój szczyt. 20 lutego 2014 roku zmarła większość działaczy Majdanu.

Smutną listę Niebiańskiej Sotni otworzyli 22 stycznia 2014 roku – Serhij Nikojan i Mychajło Żyzniewski, którzy zginęli od ran postrzałowych podczas starć na Majdanie. Również tego dnia w lesie pod Kijowem znaleziono ciało, ze śladami tortur, Jurija Werbickiego. Do 18 lutego 2014 r. zginęło już 9 osób. 18-20 lutego zginęło 78 osób, po 20 lutego - 20. Nazwiska wszystkich z nich znajdują się na pomniku poświęconemu Niebiańskiej Sotni.

105 bohaterów Niebiańskiej Sotni pośmiertnie odznaczono tytułem Bohatera Ukrainy, a trzech obcokrajowców - obywatela Białorusi - Mychajło Żyzniewskiego, Gruzji - Zuraba Hurtsiya i Dawida Kipiani, pośmiertnie odznaczono Orderem bohaterów Niebiańskiej Sotni. Ukraina zapłaciła bardzo wysoką cenę za wyzwolenie od dyktatury i za jej cywilizowany wybór, aby stać się częścią Europy.

W dniach 18-20 lutego w wielu miastach Ukrainy odbywają się wydarzenia poświęcone pamięci poległych bohaterów.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-