Zełenski jest gotów pokazać na własnym przykładzie, że szczepienie jest ważne i bezpieczne

Zełenski jest gotów pokazać na własnym przykładzie, że szczepienie jest ważne i bezpieczne

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest gotów osobiście pokazać ludziom, że szczepienia są ważne, bezpieczne i konieczne.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, powiedział to Prezydent podczas przemówienia na Ogólnoukraińskim Forum „Ukraina 30. Koronawirus: wyzwania i odpowiedzi”.

„Pierwszy etap szczepień rozpocznie się w tym miesiącu. Szczepionkę otrzymają nasi lekarze, żołnierze i gwardia narodowa. Jednak decydując się na dostarczenie szczepionki na Ukrainę, stanęliśmy przed nowym problemem - nieufnością do szczepień i odmowa zaszczepienia się przez znaczną część populacji. To nowość, ale myślę, że jest to bardzo poważny, współczesny problem, który wszyscy razem musimy rozwiązać. Jestem gotów na osobistym przykładzie, jak większość światowych przywódców, pokazać ludziom, że szczepienia są ważne, bezpieczne i potrzebne” - powiedział Zełenski.

Szef państwa podkreślił również, że szczepienia i ich mapa drogowa to priorytet w walce z koronawirusem.

„Ta mapa została stworzona, aby zapewnić odpowiedni i równy dostęp do szczepionek dla wszystkich mieszkańców Ukrainy. Jej głównym zadaniem jest objęcie co najmniej połowy populacji Ukrainy w 2021 i na początku 2022 roku” - powiedział Zełenski.

Prezydent przypomniał, że Ukraina zgodziła się na dostawę szczepionek firm Pfizer, Sinovac, AstraZeneca i Novovaks.

Na pytanie, jaką szczepionką zostanie zaszczepiony, Zełenski odpowiedział: „Która będzie pierwsza”.

„Jestem pewien, że do lata będziemy mieli około 10 milionów szczepionek, może więcej. Zadanie polega na tym - gdziekolwiek są doszępne szczepionki, to my jej bierzemy” - powiedział Zełenski.

W lutym, według Zełenskiego, Ukraina otrzyma ponad 1 milion szczepionek przeciwko COVID-19.

Dodał, że jeszcze w listopadzie mówiono o dużej platformie, na której obywatele mogliby zapisywać się na szczepienia, taka platforma pojawi się przed rozpoczęciem masowych szczepień.

Wcześniej przewodniczący Rady Najwyższej Dmytro Razumkow ogłosił zamiar zaszczepienia się.

Jak podawał Ukrinform, minister zdrowia Maksym Stepanow powiedział, że szczepienia na Ukrainie rozpoczną się w lutym.

Premier Denys Szmyhal ogłosił 3 lutego podczas regularnego posiedzenia Rady Ministrów, że pierwsza partia szczepionki Pfizer pojawi się w najbliższej przyszłości.

„Mówimy o 117 tysiącach dawek szczepionki w ramach programu COVAX, które posłużą przede wszystkim do zaszczepienia lekarzy, którzy stoją na czele walki z koronawirusem” - powiedział Szmyhal.

Wcześniej premier Denys Szmyhal podkreślił, że ta partia szczepionek firmy Pfizer / BioNTech to dopiero początek, a znacznie więcej dostaw spodziewanych jest w lutym - na początku marca.

„Dostarczona zostanie nam tylko sprawdzona i bezpieczna szczepionka, która przeszła wszystkie niezbędne badania kliniczne i została zatwierdzona w innych krajach. Zapewniam, że każdy, kto chce zrobić bezpłatną i bezpieczną szczepionkę, otrzyma taką możliwość zgodnie z krajowym planem szczepień”- powiedział Szmyhal.

Zwrócił również uwagę, że infrastruktura dla organizacji samego procesu szczepień jest już przygotowana i będzie stopniowo wdrażana.

„W sumie na Ukrainie przy wykonywaniu szczepień będzie pracować pół tysiąca mobilnych zespołów. Pierwszych 50 rozpocznie pracę w tym miesiącu we wszystkich regionach kraju. Dodatkowo w początkowej fazie powstanie 1500 sal szczepień i 50 ośrodków w dużych miastach” - powiedział premier.

Jak informował wcześniej Ukrinform, dnian 8 lutego w Kijowie rozpoczęło się trzydniowe Ogólnoukraińskie Forum „Ukraina 30. Koronawirus: wyzwania i odpowiedzi”.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-