Ukraińska Wikipedia wymieniła najpopularniejsze opracowania 2020 roku

Ukraińska Wikipedia wymieniła najpopularniejsze opracowania 2020 roku

Ukrinform
„Wikimedia Ukraina”, organizacja pozarządowa, wymieniła najpopularniejsze opracowania w ukraińskojęzycznej sekcji Wikipedii w 2020 roku.

Jak donosi Ukrinform, zostało to napisane na stronie internetowej organizacji.

Jak wspomniano, w 2020 roku liderami zestawienia były hasła „Ukraina” - ponad 850 tysięcy odsłon i „Szewczenko Taras Grigorowicz” - ponad 680 tysięcy odsłon. Opracowanie „Koronawirus na Ukrainie 2019” znalazł się na piątym miejscu - oglądano go prawie 440 tys. razy w roku.

Generalnie pandemia COVID-19 była głównym wydarzeniem roku, co w naturalny sposób wpłynęło na zainteresowanie czytelników Wikipedii. W pierwszej 25 znalazły się trzy artykuły na ten temat - oprócz artykułu o COVID-19 na Ukrainie to także „Pandemia koronawirusa 2019” (dziewiąte miejsce, 346 tys. odsłon) oraz „ Wirus ” (trzynaste miejsce, 315 tys.). Dużym zainteresowaniem cieszyły się opracowania „Koronawirusy” i „Orthocoronavirinae” (podrodzina koronawirusów, do której należy SARS-CoV-2), a także artykuły dotyczące dżumy i grypy hiszpańskiej.

„Wprowadzenie kwarantanny i nauczania w domu spowodowało gwałtowny wzrost popularności artykułów na temat szkolnych programów nauczania, a także popkultury. Szczególnie w maju jednym z najpopularniejszych artykułów były „Wiewiórki”, „Grzyby” i „Zaimek” - tematy poruszane w programie szkolnym. Od marca obserwujemy wzrost zainteresowania opracowaniem „Lista 250 najwyżej ocenianych filmów IMDb” - najwyraźniej podczas kwarantanny Ukraińcy wybierali filmy do oglądania. Zamiast tego mniej czytano artykułów „Wojna na wschodzie Ukrainy” i „Siły zbrojne Ukrainy” - po raz pierwszy od kilku lat nie znalazły się one w pierwszej pięćdziesiątce”- powiedział Mykoła Kozlenko, wiceprezes zarządu „Wikimedia Ukraina” i administrator ukraińskiej sekcji Wikipedii.

Lina Kostenko stała się najpopularniejszą współczesną osobą - artykuł o niej obejrzano prawie 225 tysięcy razy. Również wśród współczesnych czytelnicy ukraińskiej Wikipedii interesowali się ukraińskimi politykami. Wołodymyr Zełenski, Petro Poroszenko, Geo Leros, Andrij Palczewski i Denys Szmyhal znaleźli się wśród 10 najpopularniejszych osób.. Królowa Elżbieta II i Elon Musk stali się najpopularniejszymi wśród współczesnych zagranicznych.

Wikipedia to jedna z najpopularniejszych witryn na Ukrainie; Obecnie ukraińskojęzyczna sekcja Wikipedii zawiera ponad 1 660 000 opracowań. Co roku „Wikimedia Ukraina” zbiera statystyki dotyczące odwiedzin ukraińskiej Wikipedii, aby dowiedzieć się, które z tych artykułów w ciągu roku są najbardziej interesujące dla czytelników.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-