Ranking noworoczny - na Ukrainie „Święty Mikołaj” okazał się popularniejszy niż „Dziadek Mróz”

Ranking noworoczny - na Ukrainie „Święty Mikołaj” okazał się popularniejszy niż „Dziadek Mróz”

Ukrinform
Na Ukrainie 77% respondentów świętuje Boże Narodzenie wg kalendarza juliańskiego - 7 stycznia.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez grupę socjologiczną „Rating”, donosi Ukrinform.

Jednocześnie 15% respondentów stwierdziło, że obchodzi to święto dwukrotnie - zarówno wg kalendarza juliańskiego (7 stycznia), jak i gregoriańskiego (25 grudnia). Tylko 3% obchodzi Boże Narodzenie tylko 25 grudnia. Jednak 5% w ogóle nie obchodzi Bożego Narodzenia. Większość z tych, którzy obchodzą Boże Narodzenie w dwóch terminach lub w nowym stylu - w regionach zachodnich iw Kijowie.

Ponadto 56% respondentów stwierdziło, że ich ulubionym świętem noworocznym są Święta Bożego Narodzenia. 28% stwierdziło, że był to Nowy Rok, 6% - Mikołajki, 3% - Stary Nowy Rok.

Dwie trzecie respondentów stwierdziło, że wierzy w św. Mikołaja, 35% - nie wierzy. 31% wierzy w Dziadka Mroza, 65% nie wierzy. W ciągu ostatniego roku wzrosła liczba wierzących w św. Mikołaja, natomiast nie zmieniła się liczba wierzących w Dziadka Mroza.

Preferencje dotyczące charakteru Nowego Roku i ulubionych świąt mają wyraźne zależności regionalne: większość tych, którzy wierzą w św. Mikołaja i uważają Boże Narodzenie za swoje ulubione święto - na Zachodzie, podczas gdy stosunkowo więcej wierzy w Dziadka Mroza i uważa Nowy Rok za ulubione święto - na południu i wschodzie. Mimo to nawet w regionach południowo-wschodnich liczba wierzących w Dziadka Mroza jest wciąż mniejsza niż tych, którzy wierzą w Świętego Mikołaja, a Święta Bożego Narodzenia są obok Nowego Roku najpopularniejszym świętem.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 2-4 stycznia 2021 r. metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) na podstawie losowego próbkowania numerów telefonów komórkowych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. Próba nie obejmuje terytoriów tymczasowo niekontrolowanych przez władze Ukrainy - Autonomicznej Republiki Krymu, niektórych części obwodu donieckiego i obwodu ługańskiego. W trakcie badania przeprowadzono 2500 wywiadów. Błąd statystyczny badania nie przekracza 2%.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-