Większość Ukraińców czuła się szczęśliwa w 2020 roku

Większość Ukraińców czuła się szczęśliwa w 2020 roku

Ukrinform
Większość Ukraińców czuła się szczęśliwa w minionym roku, pomimo pandemii koronawirusa - powiedział Petro Burkowski, analityk z Fundacji „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa, przedstawiając wyniki ogólnopolskiego sondażu w Ukrinform.

„Pomimo zawirowań gospodarczych, pomimo epidemii, mimo wszystkiego, co wydarzyło się w 2020 roku, większość (obywatele - red.) wciąż czuje się zadowolona: prawie 9% jest bardzo zadowolonych, a prawie 46% w dużej mierze jest zadowolonych” - powiedział Petro Burkowski.

Jednocześnie zaznaczył, że jest to niższy poziom szczęścia w porównaniu z latami 2017-2019.

„Powiedziałbym nawet, że jest to najniższy poziom szczęścia od 4 lat obserwacji” - powiedział analityk.

Z drugiej strony, powiedział, badanie wykazało, że odsetek ludzi, którzy czują się głównie nieszczęśliwi i nieszczęśliwi, wzrósł. „Jeśli połączymy te dane, otrzymamy 38%. To znaczy, że tak twierdzi ponad jedna trzecia respondentów”- powiedział ekspert.

Burkowski powiedział, że według sondażu pod koniec roku najczęstsze odczucia Ukraińców dotyczące przyszłości państwa to nadzieja (43%), optymizm (31%) i niepokój (28%).

„Muszę jednak powiedzieć, że epidemia i kryzys gospodarczy wpłynęły na umysły obywateli. W szczególności zmniejszył się odsetek obywateli, którzy czują nadzieję - mniej niż w 2017 i 2019 r., ale więcej niż w 2015 r. Ale w tym roku poziom nadziei jest wyższy niż w grudniu 2015 roku. Poziom optymizmu spadł do poziomu z lat 2017-2018”- powiedział analityk.

Według niego, według badania, w 2020 roku mniej mieszkańców odczuwa radość - 4%, ale „to więcej niż w 2015 roku, kiedy radość odczuwało 1% respondentów”.

Ponadto, jak zauważył Burkowski, wzrosła liczba respondentów, którzy czują się zdezorientowani myśląc o losach Ukrainy w przyszłości.

„Pomimo faktu, że uczucia stały się bardziej ostrożne, większość naszych współobywateli pozostaje optymistami. Mimo to większość uważa, że w nowym roku będzie lepiej - 62%” - powiedział Burkowski.

Ogólnopolskie badanie opinii publicznej zostały przeprowadzone przez Fundację „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa wspólnie z Kijowskim Międzynarodowym Instytutem Socjologii (KMIS) w dniach od 5 do 13 grudnia 2020 r. Zastosowana była metoda wywiadów osobistych na 2004 respondentach, którzy mieszkają w 131 miejscowościach Ukrainy (z wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krymu i Donbasu). Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji Ukrainy (18 lat i więcej) w oparciu o cechy takie jak płeć, wiek i rodzaj miejsca zamieszkania (miasto / wieś). Błąd statystyczny próby (z prawdopodobieństwem 0,95 i efektem projektowym 1,5) nie przekracza 3,3%.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-