Większość Ukraińców popiera limity językowe

Większość Ukraińców popiera limity językowe

Ukrinform
Większość Ukraińców (65%) popiera limity językowe.

Pozytywne nastawienie dominuje na Zachodzie, w Centrum i na Południu, a na Wschodzie - nastawienie bardziej negatywne.

Świadczą o tym wyniki sondażu, przeprowadzonego przez Fundację Inicjatyw Demokratycznych i Centrum im. Razumkowa, zaprezentowanego przez analityka politycznego Serhija Szapowałowa podczas prezentacji-dyskusji „Język ukraiński: droga do niepodległej Ukrainy” , donosi korespondenta Ukrinformu.

„Jak dziś wiemy, nasze ustawodawstwo przewiduje, że 75 procent treści w naszych krajowych ukraińskich stacjach telewizyjnych musi być w języku ukraińskim. Widzimy, że Zachód, Centrum i regiony południowe mają przeważnie pozytywne nastawienie do tych norm, a bardziej negatywne nastawienie widzimy na Wschodzie”- powiedział Szapowałow.

Według sondażu 65% Ukraińców popiera limity językowe. Absolutna aprobata tej inicjatywy jest na Zachodzie (95%). W regionie wschodnim popiera limity 38%, a 56% jest im przeciwna.

Badanie wykazało również, że większość Ukraińców (52%) uważa, że prawa obywateli rosyjskojęzycznych nie są łamane na Ukrainie. Kolejne 26% uważa, że w niektórych przypadkach naruszane są prawa osób rosyjskojęzycznych, a 10% mówi o ciągłych naruszeniach.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-19 sierpnia 2020 r. Zastosowana była metoda wywiadów osobistych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. W trakcie badania przeprowadzono 2018 wywiadów z osobami, którzy mieszkają we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krymu i Donbasu). Teoretyczny błąd próbkowania nie przekracza 2,3%.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-