Ukraiński przełom: Innowacyjne technologie

Ukraiński przełom: Innowacyjne technologie

Ukrinform
Ukrinform kontynuuje cykl publikacji poświęconych 29 rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości

Naród to nie tylko spojrzenie w przeszłość, ale twórczy impuls w przyszłość - pisał filozof. Aby zająć godne miejsce w świecie, w globalnej gospodarce, trzeba stale poszukiwać czegoś nowego. W 2019 roku w rankingu najbardziej innowacyjnych krajów świata Global Innovation Index 2019 Ukraina zajęła 47 miejsce, natomiast w 2015 roku - 64. A więc dynamika ostatnich czterech lat świadczy na naszą korzyść.

Aby przyspieszyć postęp w tym kierunku, Gabinet Ministrów rozpoczął prace Rady ds.Innowacji, która ma stać się skutecznym narzędziem interakcji między rządem, biznesem i środowiskiem akademickim, a także platformą do podejmowania ważnych decyzji w tym obszarze. Jednak już dziś możemy mówić o znaczącym wkładzie innowacyjnym Ukrainy, wynalazkach i startupach w różnych sektorach gospodarki, nauki, kultury, które stały się znane na świecie.

1. PRZEMYSŁ IT

Według Stowarzyszenia IT Ukraina, według bilansu płatniczego Ukrainy, eksport usług komputerowych w 2019 roku wzrósł o 30,2% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 4,17 mld USD. W związku z tym wielkość podatków i opłat wpłacanych do budżetu Ukrainy wzrosła o 28% i wyniosła 16,7 mld UAH.

Sfera technologii informatycznych na Ukrainie nadal szybko się rozwija. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom dynamika wzrostu eksportu ukraińskich usług IT wyglądała następująco: w 2016 roku - 1975 mln dolarów, w 2017 roku - 2485 mln dolarów, w 2018 roku - 3204 mln dolarów, a w roku 2019 - 4171 mln dolarów.

Eksport technologii komputerowych staje się jednym z głównych źródeł dochodów budżetowych i podnosi Ukrainę w światowych rankingach.

Ulepszony odtwarzacz selfi Looksery

Odeski projekt, który można porównać z obecnie bardzo popularnym Instagramem. Jednak Looksery używa filtrów, aby poprawić jakość zdjęć i filmów w czasie rzeczywistym, a nie po zrobieniu zdjęcia. Podpisano umowę licencyjną z B2B na unikalną technologię z azjatyckim holdingiem medialnym, na łączną kwotę 5 milionów dolarów.

Odtwarzacz muzyczny VOX

Ukraiński odtwarzacz VOX firmy Coppertino - alternatywa dla słuchania muzyki w iTunes, przypomina o swojej funkcjonalności Winampa. VOX został już pobrany ponad 600 000 razy, jest używany w prawie 135 krajach na całym świecie, a całkowita inwestycja w projekt wyniosła ponad 500 000 USD.

Szybka pomoc w gramatyce Grammarly

Grammarly to narzędzie do sprawdzania pisowni w języku angielskim. Jest już używany przez 5 milionów ludzi na całym świecie. Biura firmy znajdują się w Kijowie, San Francisco, Nowym Jorku i Vancouver. Eksperci szacują projekt na co najmniej 100 milionów dolarów: według ekspertów płatny serwis internetowy zarabia prawie 20 milionów dolarów rocznie, a to nawet nie jest cały potencjał projektu.

2. BUDOWA SAMOLOTÒW

Wzorcowy zakład ukraińskiego przemysłu lotniczego GP „Antonov”, opracowuje wiele innowacyjnych programów w celu przewidywania nowych potrzeb klientów, dostarczania technologii, produktów i usług potrzebnych na jutrzejszy rynek lotniczy i obronny.

Prawdziwą dumą Ukrainy jest AN-225, lepiej znany jako „Mrija”, największy samolot transportowy na świecie. Samolot został opracowany pod koniec lat 80 ubiegłego wieku, ale do dziś nikt na świecie nie był w stanie przekroczyć jego możliwości. Samolot An-225 "Mrija" odnotował 242 rekordów świata, o jego możliwościach świadczy hasło ATP GP „Antonov”: „Nikt inny nie uniesie więcej".

Najnowszymi przykładami dzisiejszych innowacyjnych rozwiązań „Antonova” są LHC (kompleks bezzałogowych statków powietrznych), projekt „Gorlica”, „Strategiczeski LHC”, „Miszeniowy kompleks”, a także różne specjalne modyfikacje samolotów.

Specjalny samolot oparty na AN-132

Specjalne warianty proponowane na bazie An-132 ma swoje własne cechy i zalety. To niższy koszt samolotu platformowego, a także znacznie mniejsze zużycie paliwa, co razem przekłada się na znacznie niższe koszty użytkowania samolotu i utrzymania jego cyklu życia. Ponadto An-132 ma dużą siłę ciągu, co jest ważne, gdy jest używany w warunkach upałów i w wysokich górach. Samolot pod względem właściwości technicznych jest bardziej przystosowany do pracy poza przygotowaną siecią lotnisk i może być użytkowany praktycznie bez ograniczeń z lotnisk nieutwardzonych, zaśnieżonych i kamienistych.

Samoloty specjalne oparte na platformach AN-148 i AN-178

An-148 i An-178 - samoloty są większe niż An-132, mają zalety w prędkości przelotowej, zasięgu i wysokości lotu. Cechy te pozwalają na szybsze reagowanie na zmiany sytuacji taktycznej, szybkie wejście w strefę patrolową i opuszczenie niebezpiecznego obszaru, a także „przetworzenie” znacznie większej przestrzeni w jednostce czasu. Jednostka napędowa w większym wymiarze trakcyjnym na pokładzie umożliwia również wytwarzanie znacznie większej mocy elektrycznej wymaganej do działania specjalnego wyposażenia. W konsekwencji funkcjonalność takiego sprzętu będzie również znacznie wyższa. I wreszcie samoloty te mają duże wymiary kabin ładunkowych, co pozwala nie tylko bardziej optymalnie pomieścić specjalny sprzęt i stanowiska pracy operatorów, ale także zapewnić lepsze chłodzenie przedziałów roboczych.

3. PRZEMYSŁ RAKIETOWY I KOSMICZNY

Ukraina znana jest na świecie ze swoich zautomatyzowanych systemów wynoszenia pojazdów w kosmos. Technologia, która sprawia, że ​​nie ma potrzeby przebywania ludzi na miejscu podczas przygotowywania rakiety nośnej, została przyjęta za wzór przez wielu producentów najnowszych technologii rakietowych i kosmicznych.

Dziś Ukraina jest uznanym na świecie państwem kosmicznym. Jest jednym z wiodących krajów na rynku usług i technologii kosmicznych. Światowej sławy założyciel SpaceX i Tesla Elon Musk zwrócił uwagę na ważną rolę Ukrainy w rozwoju przemysłu kosmicznego.

Wiodącym ośrodkiem przemysłu kosmicznego jest biuro projektowe Piwdenne oraz stowarzyszenie produkcyjne Piwdenny zakład maszynowy w Dnieprze. Tworzą i masowo produkują pojazdy nośne, statki kosmiczne, a także systemy kontroli, orientacji i pomiaru trajektorii. Wielkim osiągnięciem ukraińskich specjalistów było stworzenie statków kosmicznych: „Sicz-1", „Ocean-O", „AUOS" i „Mikron"; rakiet nośnych „Zenit-3SL", „Zenit-3SLB" i „Cyklone-3".

Piwdenny wyprodukował centralny blok pierwszego etapu rakiety nośnej Antares. Przypomnijmy, że program Antares to realizacja planów firmy Northrop Grumman Corporation (USA) dotyczących wprowadzenia na rynek usług startowych średniej klasy pojazdów nośnych dostarczających ładunki na ISS.

15 lutego 2020 roku z Centrum Lotów Kosmicznych na Wallops Island (Wirginia, USA) wystrzelono pojazd kosmiczny średniej klasy Antares. Rakieta wyniosła na orbitę automatyczny pojazd transportowy Cygnus, który na zlecenie NASA dostarczył około 3750 kg ładunku użytecznego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ukraińscy specjaliści z sukcesem wykonali wszystkie operacje w swoim obszarze odpowiedzialności.

4. Sfera kulturowa

W sierpniu 2019 roku rozpoczęło pracę Biuro Innowacji Kulturowych, które zostało utworzone przez organizacje publiczne we współpracy z instytucjami publicznymi i prywatnymi. Kluczowym zadaniem Biura jest otwarcie potencjału ukraińskiej kultury i nauki poprzez innowacyjną platformę - rynek „Ukraiński narodowy intelekt” UNI.ua. To ona potrafi zrealizować zasadę „Kultury w smartfonie”. W prace nad projektem włączyli się przedstawiciele ukraińskiej inteligencji kulturalnej.

5. MEDYCYNA

Medycyna na Ukrainie jest tradycyjnie silną branżą, jeśli chodzi o innowacje. Ostatnio pojawiło się tutaj wiele przełomowych osiągnięć. Jednym z nich jest know-how Kliniki Mikrochirurgii i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Kończyny Górnej Instytutu Traumatologii i Ortopedii.

Nowa ręka

Profesor, członek korespondent Narodowej Akademii Nauk Medycznych (NAMS) Ukrainy Serhij Semenowicz Strafun mówi, że posługując się endoprotezoplastykł, zwykle zatrzymują się na przymusowych wymianach stawów biodrowych i kolanowych. Czasami jednak zachodzi potrzeba przeszczepu endoprotezy w celu przywrócenia nieodwracalnie uszkodzonych stawów barku i łokcia z tego czy innego powodu. A od kilkunastu lat rozwija się nieco nietypowa, ale mocna linia - autotransplantacja komórek macierzystych uzyskanych specjalną metodą z tkanki tłuszczowej lub z odcinka kości miednicy z odpowiedniego nakłucia. Takie komórki znacznie przyspieszają na przykład leczenie stawu rzekomego i gojenie się po urazach (stało się to szczególnie istotne, gdy na wschodzie wybuchł konflikt, w wyniku którego jest dużo rannych z urazami kończyn). Kiedy młody pracownik filii Instytutu na kongresie w Wiedniu złożył zeszłego lata sprawozdanie z takich działań, wywołał aplauz - zauważa Serhij Semenowicz.

Dziś specjaliści Instytutu są dość biegli w wykonywaniu bezpłatnych mikrochirurgicznych przeszczepów mięśni (np. nogi czy pleców) do anatomicznej przestrzeni ramienia, a także mikrochirurgicznych przeszczepów złożonych kompleksów tkankowych, oczywiście, samego pacjenta, ortopedycznego leczenia pacjentów z urazami splotu ramiennego. W sumie to setki przypadków wyleczenia. Można powiedzieć, że zdarza się to często - jakby ręka była nowa.

Serhij Strafun i Ihor Kurinny za rozwój technologii mikrochirurgicznych w leczeniu ważnej społecznie kategorii pacjentów z ciężkimi urazami polystrukturalnymi kończyn otrzymali w 2011 roku Państwową Nagrodę Ukrainy w dziedzinie nauki i techniki. Innowacje Serhija Semenowicza odnotowano w sekcji najlepszych i Światowego Stowarzyszenia Traumatologów Ortopedów - SICOT.

Urządzenie, które uchroni Cię przed zawałem i wylewem

Przenośne urządzenie Cardiomo jest w stanie zapobiec ponad 40 różnym chorobom, przede wszystkim serca. Stale monitoruje istotne wskaźniki zdrowia człowieka, monitoruje wydolność wysiłkową, monitoruje codzienną rutynę użytkownika, zaleca czas i miejsce na spacery, przypomina o przyjmowaniu leków i oczywiście powiadamia bliskich o wszelkich zmianach zdrowotnych.

Urządzenie jest przymocowane do ciała pod sercem człowieka za pomocą samoprzylepnych elektrod i monitoruje istotne wskaźniki zdrowotne, tak jak elektrokardiogram. Następnie wszystkie dane z czujnika są przesyłane

do usługi „chmura”. Tam system analizuje informacje i powiadamia bliskich lub lekarza o wszelkich zmianach w stanie zdrowia pacjenta. Dodatkowo asystent elektroniczny przesyła profesjonalne zalecenia do aplikacji mobilnej, a w krytycznej sytuacji rekomenduje wizytę u lekarza.

Pierwsze partie Cardiomo zostały zamówione przez Instytut Kardiologii, Ochmadet, Szpital Aleksandrowski i inne. Wykonawcy mają też około 700 zamówień z innych krajów świata, w tym z uczelni medycznych i domów opieki. Wynalazcy wyliczyli, że jeśli urządzenie zostanie masowo produkowane, będzie w stanie uratować życie 16 milionów ludzi rocznie.

Glukometr dla diabetyków

Naukowiec z Zakarpacia Piotr Bobonicz opracował glukometr (urządzenie do pomiaru poziomu cukru we krwi) w postaci ręcznego zegarka. Dzięki niemu w każdej chwili można dowiedzieć się o poziomie cukru we krwi. Służy również do dostarczania insuliny za pomocą pompy insulinowej, która jest programowana za pomocą glukometru zegarkowego.

Bobonicz opracował i opatentował przystawki do urządzeń mobilnych do pomiaru stężenia glukozy we krwi u chorych na cukrzycę.

6. BANKOWOŚĆ

Narodowy Bank Ukrainy stworzył państwowy system płatności elektronicznych - SEP, który zapewnia rozliczenia banków i ich klientów w hrywnach na terenie Ukrainy, który konsekwentnie pełni swoje funkcje od ponad 20 lat. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności przelewów środków między bankami.

SEP trzeciej generacji

W listopadzie 2017 roku NBU wprowadził do użytku SEP trzeciej generacji. Jak zauważono w Departamencie Technik Informacyjnych NBU, istota innowacyjnego SEP - 3 polega na jego znaczącej innowacyjności w oparciu o wiodące nowoczesne technologie informacyjne. Architektura SEP została przebudowana w oparciu o środowisko przemysłowe serwerów aplikacji IBM WebSphere, przemysłowe standardy JEE oraz system transportowy Narodowego Banku Ukrainy oparty o WebSphere MQ.

Na początku sierpnia 2020 roku SEP zaczął działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ta innowacja umożliwi terminowe płatności, a także zwiększy dostęp klientów do usług finansowych i zwiększy udział płatności bezgotówkowych.

Bankowość internetowa

Bankowość internetowa to jeden z rodzajów zdalnych usług bankowych, dostęp do rachunków i transakcje z nimi w dowolnym momencie przez Internet. Lista usług bankowości internetowej, z nielicznymi wyjątkami, powtarza całą linię produktów banków. Za pomocą bankowości internetowej można nie tylko kontrolować przepływ środków na swoich rachunkach, ale także wykonywać bardziej złożone operacje: na przykład zamówić kartę płatniczą lub otworzyć rachunek depozytowy, spłacić pożyczkę, kupić i sprzedać walutę, dokonać płatności SWIFT.

7. METALURGIA

W Zakładach Metalurgicznych Mariupol im. Iljicza zainstalowano maszynę do ciągłego odlewania nr 4, pojawił się nowy piec kadziowy. W latach 2018-2019 stopniowo modernizowano walcowarkę 1700. Dzięki temu walcowana na gorąco blacha stalowa o grubości od 1,2 mm do 8 mm i wadze do 27 ton produkowana jest zgodnie z najnowocześniejszymi europejskimi standardami jakości.

W 2020 roku planowana jest instalacja kolejnej zwijarki, która zwiększy wagę jednego walca do 32 ton.

Ponadto Zakłady Metalurgiczne Mariupol (MMK) im. Iljicza uruchomiły ekologiczny kompleks odlewniczy do ciągłego odlewania stali MNŁZ o wartości 150 mln USD. Kompleks MNŁZ nr 4 zwiększy możliwości wytwórcze stali prawie o 40%, a nowoczesny sprzęt umożliwi metalurgom poprawę efektywności energetycznej, jakości produktów i zwiększenie ilości przerobu surówki na produkty premium. Kompleks wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie odpylania i ponownego wykorzystania wody chłodzącej.

Projekt rozpoczęto we wrześniu 2016 roku. W budowie kompleksu wzięło udział ponad 40 podwykonawców, zaangażowanych było ponad 850 specjalistów.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-