Gdyby wybory prezydenckie miały się wkrótce odbyć, Zełenski i Bojko przeszliby do drugiej tury – sondaż

Gdyby wybory prezydenckie miały się wkrótce odbyć, Zełenski i Bojko przeszliby do drugiej tury – sondaż

Ukrinform
Kandydaturę prezydenta Wołodymyra Zełenski w wyborach prezydenckich poparłoby 25% ankietowanych Ukraińców i 35% tych, spośród tych, którzy pójdą do urn, jeśli wybory odbędą się w najbliższej przyszłości.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Centrum Razumkowa.

Według sondażu, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższej przyszłości, obecny prezydent Wołodymyr Zełenski otrzymałby najwięcej głosów – poparłoby go 25% wśród wszystkich respondentów i 35% spośród tych, którzy wezmą udział w wyborach i już zdecydowali, na kogo będą głosować. 15% planuje głosować na lidera „Platformy Opozycyjnej - Za Życie” Jurija Bojko i 20% pośród tych, którzy wezmą udział w wyborach i już zdecydowali, na kogo będą głosować. Na lidera partii „Solidarność Europejska”, piątego prezydenta Petra Poroszenko - 11% i 16%, na lidera Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia „Batkiwszczyna” Julię Tymoszenko - odpowiednio 6% i 8% , na lidera partii „Siła i honor” Ihora Smeszko - 3% i 4% Ukraińców, na lidera partii „Pozycja Obywatelska” Anatolija Hrycenko - 2% i 3%, na Rusłana Koszułyńskiego - odpowiednio 1% i 2% , na Ołeksandra Wilkula - odpowiednio 1% i 2%, na Ołeha Laszko - odpowiednio 1% i 1%.

Jeśli odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, do której wejdą Zełenski i Poroszenko, podobnie jak w 2019 r., 41% wszystkich respondentów zagłosuje na Zełenskiego, a 70% wśród tych, którzy wezmą udział w wyborach i zdecydowali na kogo zagłosują. na Poroszenkę - odpowiednio 16% i 30%.

Badanie zostało przeprowadzone przez służbę socjologiczną Centrum Razumkowa w dniach 17–24 czerwca 2020 r. Zastosowana była metoda wywiadów osobistych na 2017 respondentach, którzy mieszkają we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krymu i Donbasu), zgodnie z próbą reprezentującą populację dorosłych według głównych wskaźników społeczno-demograficznych. Teoretyczny błąd próbkowania (z wyłączeniem efektu projektowego) nie przekracza 2,3% z prawdopodobieństwem 0,95.

Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu badawczego Centrum Razumkowa, wspieranego przez Fundację im. Friedricha Naumanna na Ukrainie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-