Sofyanyk nazwał flagę Tatarów Krymskich symbolem oporu wobec okupacji

Sofyanyk nazwał flagę Tatarów Krymskich symbolem oporu wobec okupacji

Ukrinform
Sofyanyk nazwał flagę Tatarów Krymskich symbolem oporu wobec okupacji.

Znany ukraiński sportowiec Oleh Sofyanyk z Sewastopola zadedykował swoje cztery „pływania” Tatarom Krymskim i ich fladze, która według pływaka symbolizuje dziś walkę o sprawiedliwość i opór wobec okupacji.

Sofyanyk powiedział to w komentarzu do korespondenta Ukrinform.

„Cztery moje „pływania” poświęciłem powrotowi Tatarów krymskich z deportacji w 1944 r. Pierwszy raz - przez Morze Czerwone w Egipcie w 2013 r., drugi - w 2015 r. w Turcji na Morzu Egejskim, a w 2019 r. dwa ekstremalne „pływania” w zimnej wodzie w Sewastopolu - powiedział Sofyanyk.

Sofyanyk powiedział, że w latach 80. wspierał Tatarów krymskich, którzy wracali do domu.

„Jestem byłym dysydentem i aktywnie wspierałem Tatarów krymskich w ich walce o powrót do ojczyzny w latach 80. Według mnie flaga krymsko-tatarska jest jednym z symboli walki o wolność i sprawiedliwość, a teraz - symbolem oporu wobec reżimu Putina i okupacji Krymu”- powiedział dysydent.

Sofyanyk oświadczył, że opuścił okupowany Krym z powodu prześladowań rosyjskich sił bezpieczeństwa, ale planuje kontynuować działalność w zakresie praw człowieka, w szczególności uważa za konieczne staranie się o uznanie FSB za organizację terrorystyczną.

„Planuję kontynuować działania na rzecz praw człowieka. Konieczne jest staranie się o uwolnienie ukraińskich więźniów politycznych w Rosji i okupowanym Krymie, staranie się o międzynarodowe uznanie FSB i CPE (Centrum Przeciwdziałania Ekstremizmowi, jednostka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - przyp. red.) za organizacje terrorystyczne, takie jak ISIS, powiedział Sofyanyk.

Sofyanyk zamierza także kontynuować trening, aby zwrócić uwagę na problemy Tatarów krymskich i ogólnie okupowanego Krymu.

„Trenuję regularnie na Dnieprze, planuję długie pływanie poświęcone Tatarom krymskim. Mam również nadzieję, że zwrócę uwagę społeczności światowej na problem okupowanego Krymu”- powiedział sportowiec.

Oleh Sofyanyk jest dysydentem i proukraińskim aktywistom, pływakiem maratońskim i rekordzistą Księgi Rekordów Ukrainy. Niedawno opuścił anektowany półwysep. Udało mu się przekroczyć kontrolowaną przez Rosję granicę administracyjną Krymu z Ukrainą kontynentalną dopiero za trzecim razem.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-