Polska jest gotowa walczyć o ukraińskich migrantów zarobkowych – ekspert

Polska jest gotowa walczyć o ukraińskich migrantów zarobkowych – ekspert

Ukrinform
Polska ma atuty, aby zatrzymać ukraińskich pracowników migrujących, którzy mogą przenieść się na Zachód, w szczególności do Niemiec, które od 1 marca 2020 r. liberalizują warunki zatrudnienia dla cudzoziemców spoza UE, w tym z Ukrainy – powiedział polski ekspert, dyrektor firmy EastWestLink (EWL) Andrzej Korkus, donosi korespondent Ukrinform.

„Bardziej otwarty dla migrantów rynek europejski będzie wielką konkurencją dla polskich firm, ale Polska ma pewne atuty. Z roku na rok w Polsce obserwujemy wzrost wynagrodzeń, zwłaszcza wśród pracowników z Ukrainy, a polskie władze były w stanie zwiększyć liczbę wydanych zezwoleń na pracę”- powiedział Korkus.

Według niego te argumenty pozwolą Warszawie walczyć z Berlinem o robotników z Ukrainy. Jego zdaniem Polska powinna teraz skoncentrować się na zatrzymaniu odpływu specjalistów, którzy już nauczyli się polskiego i zdobyli doświadczenie, ale którzy muszą odejść z powodu problemów z kontynuowaniem pobytu w Polsce.

Według badania przeprowadzonego przez EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w ubiegłym roku w Polsce wśród migrantów ukraińskich, 34% ukraińskich pracowników w Rzeczypospolitej Polskiej chciałoby przenieść się do pracy w Niemczech. Jednak 2/3 osób, które zadeklarowały chęć wyjazdu do Niemiec, jest gotowych odmówić, jeśli otrzymają podwyżkę w Polsce.

Jak zauważył dyrektor EastWestLink, „istotną barierą” migracji zarobkowej do Niemiec jest znajomość języka niemieckiego, a także dostępność umiejętności technicznych w niektórych specjalnościach, co musi być potwierdzone specjalnymi certyfikatami. Zatem tylko 3% ukraińskich pracowników migrujących w Polsce spełnia kryteria zatrudnienia w Niemczech.

Według różnych szacunków w Polsce jest obecnie prawie milion do 1,5 miliona pracowników migrujących z Ukrainy. Ponad 215 000 z nich posiada stałe lub tymczasowe (do trzech lat) zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-