Polscy eksprezydenci wezwali władze kraju do pomocy ukraińskim pracownikom

Polscy eksprezydenci wezwali władze kraju do pomocy ukraińskim pracownikom

Ukrinform
Polski rząd musi jak najszybciej zatwierdzić długoterminową politykę imigracyjną, która pozwoli Ukraińcom na zgodną z prawem pracę w tym kraju – napisano w apelu do polskiego rządu, który został opublikowany we wtorek przez byłych prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, donosi korespondent Ukrinform.

„Utrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego jest możliwe m.in. dzięki imigrantom z Ukrainy, którzy wybrali Polskę jako miejsce pracy, a coraz częściej również życia” - napisano.

Podkreśla się, że obecność ukraińskich pracowników migrujących zapewnia konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.

Eksprezydenci zaznaczają, że od 2020 r. Niemcy znacznie uprościły przepisy dotyczące pracowników migrujących spoza UE, co może skutkować odpływem pracowników z Polski - zwłaszcza wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

„Niestety, w tym obszarze dostrzegamy brak strategicznych decyzji polskiego rządu. Niejasne, coraz bardziej skomplikowane przepisy powodują, że tysiące naszych pobratymców ze Wschodu, którzy z Polską wiążą swoją przyszłość, oczekują wiele miesięcy na zezwolenie pobytowe. ” - twierdzą politycy.

Ich zdaniem, ze względu na skomplikowane przepisy migracyjne, polscy pracodawcy tracą - a ogólny wizerunek Polski pogarsza się.

„Apelujemy, by niezwłocznie podjąć działania na rzecz wypracowania długookresowej polskiej polityki imigracyjnej, we współpracy z ośrodkami eksperckimi oraz środowiskami samorządu gospodarczego i związków zawodowych” - czytamy w oświadczeniu.

Kwaśniewski i Komorowski zaapelowali o wprowadzenie przejrzystych procedur administracyjnych dla obywateli Ukrainy, którzy chcą jak najszybciej podjąć pracę w RP.

Według różnych źródeł w Polsce pracuje półtora miliona obywateli Ukrainy.

Polska ma ogłosić podstawy nowej polskiej polityki migracyjnej za pół roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-