Dzisiaj Ukraińcy obchodzą Szczodry Wieczór i Stary Nowy Rok

Dzisiaj Ukraińcy obchodzą Szczodry Wieczór i Stary Nowy Rok

zdjęcie
Ukrinform
Na Ukrainie 13 stycznia - Szczodry Wieczór i Szczodra kutia.

Świętowanie to pochodzi ze starożytnego, prawdopodobnie przedchrześcijańskiego zwyczaju. Według kalendarza chrześcijańskiego jest to także dzień św. Melanii. W tradycji ludowej oba święta łączą się w Szczodry wieczór lub w Małankę.

W czasach starożytnych święta Małanki, Wasyla (14 stycznia) i Chrzest Pański (19 stycznia) były związane z noworocznym cyklem tzw. Kręgu Słonecznego. Najważniejszym z nich było święto Szczodrego Boga, które później stało się znane jako Małanka lub Szczodry Wieczór, które kończyło święte wieczory.

Na Ukrainie nie wszędzie są tak samo obchodzą Szczodry Wieczór. Najbardziej obchodzono je na lewym brzegu i w regionie huculskim. Natomiast w północnej części Podhala rytuał ten jest typowy w przeddzień Chrztu.

Istniała ogromna liczba rytuałów i zwyczajów na święto Małanki. W regionie huculskim przed kolacją organizowano „święto pieca”. Dzień wcześniej on był bielony, ​​przyozdabiany „ponieważ pełni służbę przez cały rok”.

Wieczorem na Małankę nastoletnie dziewczęta biegały i szczedrowały. Nie zachodziły do domów, robili to głównie pod oknami. Najbardziej znanym obrzędem była „Małanka” - aktorzy przebierali się się w Melankę, dziadka, babcię, cygana, starostę, lekarza, żandarma, czy śmierć - twarze skrywali za maskami i towarzyszyli muzykom od domu do domu. I ten dzień był uważany za jeden z najbardziej sprzyjający wróżeniu.

Ponadto Ukraińcy dziś będą obchodzić Nowy Rok wg kalendarza juliańskiego lub inaczej Stary Nowy Rok. To nieoficjalne święto obchodzone jest w krajach poradzieckich.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-